fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesDopłacimy potężne pieniądze do kopalń, które mają zostać zamknięte

Dopłacimy potężne pieniądze do kopalń, które mają zostać zamknięte

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zapewni 28,8 miliardów złotych publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego.

Kwota ta ma trafić do przedsiębiorstw górniczych i pomóc im w redukcji zdolności produkcyjnych. Będzie przekazywana w formie bezpośredniej dotacji z budżetu państwa lub jako skarbowe papiery wartościowe mające na celu podwyższenie wartości kapitału zakładowego danej spółki.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje również zawieszenie spłat, a docelowo umorzenie zobowiązań górniczych firm wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tylko Polska Grupa Górnicza ma uzyskać w ten sposób 5 miliardów złotych w bieżącym roku, a do 2031 roku w sumie 20,7 miliardów.

Rząd podkreśla, że skutkami powyższych działań będą sukcesywne zamykanie kopalń i utrzymanie spokoju społecznego na Śląsku. Teraz wymagają one jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami władz w Warszawie, ostateczne zamknięcie kopalń węgla ma mieć miejsce w 2049 roku. Komisja Europejska naciska jednak, aby był to  termin wcześniejszy.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA