fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesDopłacimy potężne pieniądze do kopalń, które mają zostać zamknięte

Dopłacimy potężne pieniądze do kopalń, które mają zostać zamknięte

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zapewni 28,8 miliardów złotych publicznego wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego.

Kwota ta ma trafić do przedsiębiorstw górniczych i pomóc im w redukcji zdolności produkcyjnych. Będzie przekazywana w formie bezpośredniej dotacji z budżetu państwa lub jako skarbowe papiery wartościowe mające na celu podwyższenie wartości kapitału zakładowego danej spółki.

Podpisana przez prezydenta ustawa przewiduje również zawieszenie spłat, a docelowo umorzenie zobowiązań górniczych firm wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Tylko Polska Grupa Górnicza ma uzyskać w ten sposób 5 miliardów złotych w bieżącym roku, a do 2031 roku w sumie 20,7 miliardów.

Rząd podkreśla, że skutkami powyższych działań będą sukcesywne zamykanie kopalń i utrzymanie spokoju społecznego na Śląsku. Teraz wymagają one jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami władz w Warszawie, ostateczne zamknięcie kopalń węgla ma mieć miejsce w 2049 roku. Komisja Europejska naciska jednak, aby był to  termin wcześniejszy.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA