fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiDoradca Zełenskiego: Po wojnie Ukraina obejmie radykalny, wolnorynkowy kurs

Doradca Zełenskiego: Po wojnie Ukraina obejmie radykalny, wolnorynkowy kurs

Po zakończeniu konfliktu z Rosją Ukrainę czeka zdecydowana obniżka podatków i wielka prywatyzacja państwowego majątku.

Marian Zabłocki, ukraiński poseł i członek partii Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu twierdzi, że po zakończeniu działań wojennych jego kraj przyjmie całkowicie wolnorynkowy model gospodarczy. Podkreśla, że jego ugrupowanie można określić obecnie jako „radykalnych libertarian”. Przejawia się to zarówno inicjatywami gospodarczymi, jak też np. wprowadzeniem powszechnego dostępu do broni.

Polityk udzielił obszernego wywiadu na temat przyszłości Ukrainy „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Obecnie pracuje on w grupie roboczej przy prezydencie, która przygotowuje reformę podatkową. Jej celem będzie wprowadzenie podatku liniowego oraz likwidacja maksymalnej liczby innych opłat. Poseł przyznaje, że stoi to w sprzeczności z planami Unii Europejskiej i innych krajów Zachodu, które chcą wprowadzić globalną, minimalną stawkę podatku dla wielkich międzynarodowych firm. Ale jednocześnie podkreśla, że priorytetem dla rządu w Kijowie jest wejście do unijnego wspólnego rynku, a udział w strukturach UE może się odbyć w późniejszym terminie.

Zabłocki proponuje ustanowienie podatku VAT i dochodowego na poziomie 10 proc. Obecnie ich wysokość to odpowiednio: 20 i 18 proc. Jednak przyznaje, że powszechne jest unikanie tych danin. Zwraca również uwagę, że obniżki podatków zostały już wprowadzone zaraz po rozpoczęciu wojny. Zlikwidowano m.in. opodatkowanie samochodów i akcyzę na paliwo, a firmy zaczęły płacić podatki sięgające 2 proc. ich dochodów. Dodatkowo jego zdaniem należy sprywatyzować wiele państwowych sektorów gospodarki, jak np. kolej czy energetykę.

Poseł przyznaje, że nie wierzy w to, że środki z Unii Europejskiej pozwolą na odbudowę jego kraju po wojnie. Dlatego chce stworzyć warunki, które zachęcą do inwestycji na Ukrainie przez zagraniczne firmy. Już teraz zaprasza do swojego państwa przedsiębiorstwa z całego świata, z wyjątkiem tych pochodzących z… Rosji.

Dziennik Gazeta Prawna

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA