fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiDoradca Zełenskiego: Po wojnie Ukraina obejmie radykalny, wolnorynkowy kurs

Doradca Zełenskiego: Po wojnie Ukraina obejmie radykalny, wolnorynkowy kurs

Po zakończeniu konfliktu z Rosją Ukrainę czeka zdecydowana obniżka podatków i wielka prywatyzacja państwowego majątku.

Marian Zabłocki, ukraiński poseł i członek partii Wołodymyra Zełenskiego Sługa Narodu twierdzi, że po zakończeniu działań wojennych jego kraj przyjmie całkowicie wolnorynkowy model gospodarczy. Podkreśla, że jego ugrupowanie można określić obecnie jako „radykalnych libertarian”. Przejawia się to zarówno inicjatywami gospodarczymi, jak też np. wprowadzeniem powszechnego dostępu do broni.

Polityk udzielił obszernego wywiadu na temat przyszłości Ukrainy „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Obecnie pracuje on w grupie roboczej przy prezydencie, która przygotowuje reformę podatkową. Jej celem będzie wprowadzenie podatku liniowego oraz likwidacja maksymalnej liczby innych opłat. Poseł przyznaje, że stoi to w sprzeczności z planami Unii Europejskiej i innych krajów Zachodu, które chcą wprowadzić globalną, minimalną stawkę podatku dla wielkich międzynarodowych firm. Ale jednocześnie podkreśla, że priorytetem dla rządu w Kijowie jest wejście do unijnego wspólnego rynku, a udział w strukturach UE może się odbyć w późniejszym terminie.

Zabłocki proponuje ustanowienie podatku VAT i dochodowego na poziomie 10 proc. Obecnie ich wysokość to odpowiednio: 20 i 18 proc. Jednak przyznaje, że powszechne jest unikanie tych danin. Zwraca również uwagę, że obniżki podatków zostały już wprowadzone zaraz po rozpoczęciu wojny. Zlikwidowano m.in. opodatkowanie samochodów i akcyzę na paliwo, a firmy zaczęły płacić podatki sięgające 2 proc. ich dochodów. Dodatkowo jego zdaniem należy sprywatyzować wiele państwowych sektorów gospodarki, jak np. kolej czy energetykę.

Poseł przyznaje, że nie wierzy w to, że środki z Unii Europejskiej pozwolą na odbudowę jego kraju po wojnie. Dlatego chce stworzyć warunki, które zachęcą do inwestycji na Ukrainie przez zagraniczne firmy. Już teraz zaprasza do swojego państwa przedsiębiorstwa z całego świata, z wyjątkiem tych pochodzących z… Rosji.

Dziennik Gazeta Prawna

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA