fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatDość cenzury amerykańskich gigantów. Węgrzy budują własne social media

Dość cenzury amerykańskich gigantów. Węgrzy budują własne social media

Węgrzy odpowiadają na totalitarne praktyki lewicy i amerykańskich gigantów Internetu. Powstał tam wolny od cenzury portal społecznościowy.

W grudniu na Węgrzech uruchomiony został portal społecznościowy Hundub. Jego twórcy mają ambicje, by do końca tego roku miał milion użytkowników. To 10 procent populacji Węgier. Na razie ma 40 tys. subskrybentów.

Wyglądem Hundub przypomina Facebooka, ale zachęca do publikowania treści o tematyce politycznej. Twórcy twierdzą, że jest całkowicie wolny od cenzury. Zabronione jest tylko używanie symboli swastyki i komunistycznych, co jest zgodne z węgierskim prawem.

Csaba Pal, założyciel sieci, mówi, że jest zaskoczony szybkim rozwojem platformy. Jednak niektórzy krytykują uruchomienie Hunduba. Twierdzą, że za projektem stoi premier Viktor Orban. Twórcy temu zaprzeczają.

Nowa firma zajmująca się mediami społecznościowymi powstała po starciu członków partii Orbana czyli Fideszu (w tym z minister sprawiedliwości Judit Vargą) z Facebookiem. Vargą oskarżyła amerykańskiego giganta o stworzenie algorytmów ograniczających zasięg jej publikacji i chęć wpłynięcia na wybory w 2022 roku.

– Widzimy, co się dzieje na świecie, widzimy, że grupy władzy stojące za globalnymi firmami technologicznymi mogą nawet decydować o wyborach. Nie możemy być naiwni, musimy być przygotowani na każdą ewentualność, a działania i decyzje tych globalnych firm muszą być przejrzyste – oznajmiła.

Źródło: nczas.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA