fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatDość cenzury amerykańskich gigantów. Węgrzy budują własne social media

Dość cenzury amerykańskich gigantów. Węgrzy budują własne social media

Węgrzy odpowiadają na totalitarne praktyki lewicy i amerykańskich gigantów Internetu. Powstał tam wolny od cenzury portal społecznościowy.

W grudniu na Węgrzech uruchomiony został portal społecznościowy Hundub. Jego twórcy mają ambicje, by do końca tego roku miał milion użytkowników. To 10 procent populacji Węgier. Na razie ma 40 tys. subskrybentów.

Wyglądem Hundub przypomina Facebooka, ale zachęca do publikowania treści o tematyce politycznej. Twórcy twierdzą, że jest całkowicie wolny od cenzury. Zabronione jest tylko używanie symboli swastyki i komunistycznych, co jest zgodne z węgierskim prawem.

Csaba Pal, założyciel sieci, mówi, że jest zaskoczony szybkim rozwojem platformy. Jednak niektórzy krytykują uruchomienie Hunduba. Twierdzą, że za projektem stoi premier Viktor Orban. Twórcy temu zaprzeczają.

Nowa firma zajmująca się mediami społecznościowymi powstała po starciu członków partii Orbana czyli Fideszu (w tym z minister sprawiedliwości Judit Vargą) z Facebookiem. Vargą oskarżyła amerykańskiego giganta o stworzenie algorytmów ograniczających zasięg jej publikacji i chęć wpłynięcia na wybory w 2022 roku.

– Widzimy, co się dzieje na świecie, widzimy, że grupy władzy stojące za globalnymi firmami technologicznymi mogą nawet decydować o wyborach. Nie możemy być naiwni, musimy być przygotowani na każdą ewentualność, a działania i decyzje tych globalnych firm muszą być przejrzyste – oznajmiła.

Źródło: nczas.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.