– To branża o niesamowitym potencjale gospodarczym z piękną tradycją. Szczególnie teraz, kiedy diametralnie zmienia się nastawienie Polaków do przedmiotów codziennego użytku i zaniku mody na tak zwane „jednorazówki” – mówi prezes Forum Wizja Rozwoju, dr Andrzej Michalak. – Wyroby rzemieślnicze nie brzmią już jak fraza z książki do historii, a stają się synonimem dokładności, staranności i unikatowości z perspektywy konsumenta. Dla potencjalnego pracownika zaś stanowią nie tylko drogę do zdobycia zawodu, ale i nieprzerywane doskonalenie umiejętności. To kuźnia kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia, które należy promować i aktywować, ale także pewnego rodzaju hołd złożony gospodarkom lokalnym, ze względu na silne nacechowanie rzemiosła regionalizmem.
Związek Rzemiosła Polskiego tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Działa od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a od roku 2001 roku funkcjonuje jako reprezentatywna organizacja pracodawców zrzeszająca – 26 izb rzemieślniczych, 455 cechów rzemiosł oraz 58 spółdzielni.
Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest oświata zawodowa. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową i oferuje kształcenie zarówno w nowoczesnych zawodach, jak i tych historycznych o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców-rzemieślników szkoli się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. ZRP jest aktywny również w przestrzeni międzynarodowej, uczestnicząc w wielu gremiach i pracach na szczeblu unijnym. Zmienia się podejście do przedmiotów, ich wykonania, jakości oraz ceny, a potencjalni pracownicy pragną kształcić się, by zdobyć pracę w branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa swój renesans.
– Targi Pracy nowość programu Forum Wizja Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego, Izby Rzemieślnicze, a także Ochotnicze Hufce Pracy działają niezwykle prężnie, napędzając polski rynek pod wieloma względami, więc wymiana doświadczeń w formie warsztatowej z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem – podkreśla dr Andrzej Michalak.
Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej, której uroczyste obchody zaplanowane zostały na 23-24 czerwca w Gdyni oraz 25-26 czerwca w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.
Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.
Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki