fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumDoskonałość, potencjał, tradycja — wielka triada polskiego rzemiosła

Doskonałość, potencjał, tradycja — wielka triada polskiego rzemiosła

W ciągu ostatnich lat wyraźnie rośnie zainteresowanie polskim rzemiosłem na wielu poziomach – od konsumenckiego, po zawodowy. Zjawisko to wyraźnie przeczy przekonaniu, iż są to profesje zamierzchłe. Trend na wyroby rzemieślnicze otworzył niezwykłą perspektywę, którą polska ekonomia powinna jak najlepiej wykorzystać. Dlatego w tym roku Związek Rzemiosła Polskiego i izby rzemieślnicze wraz z Ochotniczymi Hufcami współorganizują Targi Pracy, warsztatową nowość w programie piątej edycji Forum Wizja Rozwoju – największej konferencji gospodarczej w północnej Polsce. Rodzime rzemiosło będzie także jednym z tematów paneli i debat, w których udział wezmą eksperci z całego kraju.

To branża o niesamowitym potencjale gospodarczym z piękną tradycją. Szczególnie teraz, kiedy diametralnie zmienia się nastawienie Polaków do przedmiotów codziennego użytku i zaniku mody na tak zwane „jednorazówki” – mówi prezes Forum Wizja Rozwoju, dr Andrzej Michalak. – Wyroby rzemieślnicze nie brzmią już jak fraza z książki do historii, a stają się synonimem dokładności, staranności i unikatowości z perspektywy konsumenta. Dla potencjalnego pracownika zaś stanowią nie tylko drogę do zdobycia zawodu, ale i nieprzerywane doskonalenie umiejętności. To kuźnia kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia, które należy promować i aktywować, ale także pewnego rodzaju hołd złożony gospodarkom lokalnym, ze względu na silne nacechowanie rzemiosła regionalizmem.

Związek Rzemiosła Polskiego tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Działa od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a od roku 2001 roku funkcjonuje jako reprezentatywna organizacja pracodawców zrzeszająca – 26 izb rzemieślniczych, 455 cechów rzemiosł oraz 58 spółdzielni.

Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest oświata zawodowa. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową i oferuje kształcenie zarówno w nowoczesnych zawodach, jak i tych historycznych o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców-rzemieślników szkoli się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. ZRP jest aktywny również w przestrzeni międzynarodowej, uczestnicząc w wielu gremiach i pracach na szczeblu unijnym.  Zmienia się podejście do przedmiotów, ich wykonania, jakości oraz ceny, a potencjalni pracownicy pragną kształcić się, by zdobyć pracę w branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa swój renesans.

Targi Pracy nowość programu Forum Wizja Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego, Izby Rzemieślnicze, a także Ochotnicze Hufce Pracy działają niezwykle prężnie, napędzając polski rynek pod wieloma względami, więc wymiana doświadczeń w formie warsztatowej z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem – podkreśla dr Andrzej Michalak.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej, której uroczyste obchody zaplanowane zostały na 23-24 czerwca w Gdyni oraz 25-26 czerwca w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA