W ciągu ostatnich lat wyraźnie rośnie zainteresowanie polskim rzemiosłem na wielu poziomach – od konsumenckiego, po zawodowy. Zjawisko to wyraźnie przeczy przekonaniu, iż są to profesje zamierzchłe. Trend na wyroby rzemieślnicze otworzył niezwykłą perspektywę, którą polska ekonomia powinna jak najlepiej wykorzystać. Dlatego w tym roku Związek Rzemiosła Polskiego i izby rzemieślnicze wraz z Ochotniczymi Hufcami współorganizują Targi Pracy, warsztatową nowość w programie piątej edycji Forum Wizja Rozwoju – największej konferencji gospodarczej w północnej Polsce. Rodzime rzemiosło będzie także jednym z tematów paneli i debat, w których udział wezmą eksperci z całego kraju.

To branża o niesamowitym potencjale gospodarczym z piękną tradycją. Szczególnie teraz, kiedy diametralnie zmienia się nastawienie Polaków do przedmiotów codziennego użytku i zaniku mody na tak zwane „jednorazówki” – mówi prezes Forum Wizja Rozwoju, dr Andrzej Michalak. – Wyroby rzemieślnicze nie brzmią już jak fraza z książki do historii, a stają się synonimem dokładności, staranności i unikatowości z perspektywy konsumenta. Dla potencjalnego pracownika zaś stanowią nie tylko drogę do zdobycia zawodu, ale i nieprzerywane doskonalenie umiejętności. To kuźnia kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia, które należy promować i aktywować, ale także pewnego rodzaju hołd złożony gospodarkom lokalnym, ze względu na silne nacechowanie rzemiosła regionalizmem.

Związek Rzemiosła Polskiego tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Działa od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a od roku 2001 roku funkcjonuje jako reprezentatywna organizacja pracodawców zrzeszająca – 26 izb rzemieślniczych, 455 cechów rzemiosł oraz 58 spółdzielni.

Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest oświata zawodowa. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową i oferuje kształcenie zarówno w nowoczesnych zawodach, jak i tych historycznych o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców-rzemieślników szkoli się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. ZRP jest aktywny również w przestrzeni międzynarodowej, uczestnicząc w wielu gremiach i pracach na szczeblu unijnym.  Zmienia się podejście do przedmiotów, ich wykonania, jakości oraz ceny, a potencjalni pracownicy pragną kształcić się, by zdobyć pracę w branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa swój renesans.

Targi Pracy nowość programu Forum Wizja Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego, Izby Rzemieślnicze, a także Ochotnicze Hufce Pracy działają niezwykle prężnie, napędzając polski rynek pod wieloma względami, więc wymiana doświadczeń w formie warsztatowej z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem – podkreśla dr Andrzej Michalak.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej, której uroczyste obchody zaplanowane zostały na 23-24 czerwca w Gdyni oraz 25-26 czerwca w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

Poprzedni artykułNord Stream przestaje działać. Skąd Niemcy wezmą gaz?
Następny artykułRekordowa wartość inwestycji zagranicznych w Polsce