fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumDoskonałość, potencjał, tradycja — wielka triada polskiego rzemiosła

Doskonałość, potencjał, tradycja — wielka triada polskiego rzemiosła

W ciągu ostatnich lat wyraźnie rośnie zainteresowanie polskim rzemiosłem na wielu poziomach – od konsumenckiego, po zawodowy. Zjawisko to wyraźnie przeczy przekonaniu, iż są to profesje zamierzchłe. Trend na wyroby rzemieślnicze otworzył niezwykłą perspektywę, którą polska ekonomia powinna jak najlepiej wykorzystać. Dlatego w tym roku Związek Rzemiosła Polskiego i izby rzemieślnicze wraz z Ochotniczymi Hufcami współorganizują Targi Pracy, warsztatową nowość w programie piątej edycji Forum Wizja Rozwoju – największej konferencji gospodarczej w północnej Polsce. Rodzime rzemiosło będzie także jednym z tematów paneli i debat, w których udział wezmą eksperci z całego kraju.

To branża o niesamowitym potencjale gospodarczym z piękną tradycją. Szczególnie teraz, kiedy diametralnie zmienia się nastawienie Polaków do przedmiotów codziennego użytku i zaniku mody na tak zwane „jednorazówki” – mówi prezes Forum Wizja Rozwoju, dr Andrzej Michalak. – Wyroby rzemieślnicze nie brzmią już jak fraza z książki do historii, a stają się synonimem dokładności, staranności i unikatowości z perspektywy konsumenta. Dla potencjalnego pracownika zaś stanowią nie tylko drogę do zdobycia zawodu, ale i nieprzerywane doskonalenie umiejętności. To kuźnia kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia, które należy promować i aktywować, ale także pewnego rodzaju hołd złożony gospodarkom lokalnym, ze względu na silne nacechowanie rzemiosła regionalizmem.

Związek Rzemiosła Polskiego tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Działa od początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a od roku 2001 roku funkcjonuje jako reprezentatywna organizacja pracodawców zrzeszająca – 26 izb rzemieślniczych, 455 cechów rzemiosł oraz 58 spółdzielni.

Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest oświata zawodowa. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową i oferuje kształcenie zarówno w nowoczesnych zawodach, jak i tych historycznych o unikalnym charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców-rzemieślników szkoli się około 60 tys. uczniów w ponad 130 zawodach. ZRP jest aktywny również w przestrzeni międzynarodowej, uczestnicząc w wielu gremiach i pracach na szczeblu unijnym.  Zmienia się podejście do przedmiotów, ich wykonania, jakości oraz ceny, a potencjalni pracownicy pragną kształcić się, by zdobyć pracę w branży, która w ciągu ostatnich lat przeżywa swój renesans.

Targi Pracy nowość programu Forum Wizja Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego, Izby Rzemieślnicze, a także Ochotnicze Hufce Pracy działają niezwykle prężnie, napędzając polski rynek pod wieloma względami, więc wymiana doświadczeń w formie warsztatowej z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem – podkreśla dr Andrzej Michalak.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej, której uroczyste obchody zaplanowane zostały na 23-24 czerwca w Gdyni oraz 25-26 czerwca w Warszawie. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA