fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatDostaniemy pieniądze od Japonii na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Dostaniemy pieniądze od Japonii na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Władze Japonii zapowiedziały uruchomienie specjalnych funduszy, które trafią do krajów graniczących z Ukrainą, aby pomóc przebywającym w nich uchodźcom.

Minister finansów Japonii Shunichi Suzuki chce przekazać równowartość miliarda dolarów dla państw, do których jako pierwszych przybywają uciekinierzy z ogarniętej wojną Ukrainy. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC).

Środki mają zostać użyte w taki sposób, by pomagać uchodźcom, ale jednocześnie stanowić fundament pod przyszłe komercyjne inwestycje przedsiębiorstw z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kilka miesięcy temu, we wrześniu ubiegłego roku, JBIC zawarł już porozumienie z polskim Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jego celem było wspólne wsparcie realizacji projektów energetycznych. Chodzi tu o takie przedsięwzięcia jak magazyny gazu, gazociągi, terminale LNG czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Istotnym elementem wzajemnej współpracy ma być realizacja inwestycji, które będą wspierać rozwój i odbudowę Ukrainy.

W marcu obecnego roku JBIC nawiązał podobną współpracę z rumuńskim ministerstwem finansów i tamtejszym EximBankiem.

Reuter, bgk.pl, asahi.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA