fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDostaniemy pieniądze od Japonii na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Dostaniemy pieniądze od Japonii na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Władze Japonii zapowiedziały uruchomienie specjalnych funduszy, które trafią do krajów graniczących z Ukrainą, aby pomóc przebywającym w nich uchodźcom.

Minister finansów Japonii Shunichi Suzuki chce przekazać równowartość miliarda dolarów dla państw, do których jako pierwszych przybywają uciekinierzy z ogarniętej wojną Ukrainy. Pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej (JBIC).

Środki mają zostać użyte w taki sposób, by pomagać uchodźcom, ale jednocześnie stanowić fundament pod przyszłe komercyjne inwestycje przedsiębiorstw z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Kilka miesięcy temu, we wrześniu ubiegłego roku, JBIC zawarł już porozumienie z polskim Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jego celem było wspólne wsparcie realizacji projektów energetycznych. Chodzi tu o takie przedsięwzięcia jak magazyny gazu, gazociągi, terminale LNG czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Istotnym elementem wzajemnej współpracy ma być realizacja inwestycji, które będą wspierać rozwój i odbudowę Ukrainy.

W marcu obecnego roku JBIC nawiązał podobną współpracę z rumuńskim ministerstwem finansów i tamtejszym EximBankiem.

Reuter, bgk.pl, asahi.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA