Rosja posiada największe rezerwy gazu ziemnego na świecie i jest największym jego eksporterem. Rosyjski gaz stanowi 40 proc. europejskiego importu tego surowca. UE chce do końca roku ograniczyć dostawy o dwie trzecie i uniezależnić się od dostaw wszystkich rosyjskich surowców do 2030 roku.
Zdaniem ekspertów obecnie przy łącznym eksporcie największych afrykańskich graczy w branży – Algierii, Egiptu i Nigerii – wynoszącym mniej niż połowę tego, co Rosja dostarcza do Europy, jest mało prawdopodobne, aby zrekompensował on straty w rosyjskich dostawach.
Jest i będzie jednak w Europie większe zainteresowanie krajami, które już mają zasoby do zastąpienia rosyjskiego gazu. Afryka jest pod tym względem w bardzo dobrej sytuacji i może pojawić się więcej inwestycji z tego kierunku. Przeszkodą są jednak kwestie logistyczne u głównych eksporterów kontynentu.
Dobrze przygotowana do czerpania korzyści ze zmiany polityki energetycznej UE jest Algieria. Kraj Afryki Północnej jest największym eksporterem gazu ziemnego w regionie i posiada obecnie dobrze rozwiniętą infrastrukturę połączeń gazowych z Europą.
W kwietniu włoski premier Mario Draghi podpisał nową umowę na dostawy gazu z Algierią, aby zwiększyć import gazu o około 40 proc. Była to pierwsza poważna umowa Włoch na znalezienie alternatywnych dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę. Włoscy ministrowie udali się także do Angoli i Kongo-Brazzaville, gdzie uzgodnili nowe umowy gazowe. Włochy szukają też możliwości w Mozambiku, aby zakończyć swoją zależność od Rosji do połowy 2023 roku.
Z kolei Nigeria – zachodnioafrykański producent skroplonego gazu ziemnego – od początku konfliktu na Ukrainie jest zasypywana pytaniami o gaz z krajów europejskich. Obecnie trzema kluczowymi rynkami dla gazu z tego kraju są Hiszpania, Portugalia i Francja.
Zdaniem ekspertów istnieje szansa na zwiększenie produkcji tego surowca w Nigerii. „Dziś LNG w Nigerii jest zmobilizowane w zaledwie 72 proc., co oznacza, że nadal istnieje 28 proc. zdolności do wykorzystania, pod warunkiem, że kraj będzie w stanie pozyskać gaz, i to jest obecnie największe wyzwanie ” – mówi źródło BBC.
Eksperci podkreślają, że potencjał średnio- i długookresowy Afryki pod względem dostaw gazu do Europy jest ogromny, choć krótkoterminowo ograniczony ze względu na braki infrastrukturalne.
BBC/KR