fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaDostawy gazu z Afryki mogą uzupełnić braki rosyjskiego surowca

Dostawy gazu z Afryki mogą uzupełnić braki rosyjskiego surowca

Kraje afrykańskie chcą zwiększyć eksport gazu do Unii Europejskiej po tym, jak zobowiązała się ona do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich dostaw po inwazji na Ukrainę. Duży potencjał mają takie kraje jak Algieria, Egipt czy Nigeria.

Rosja posiada największe rezerwy gazu ziemnego na świecie i jest największym jego eksporterem. Rosyjski gaz stanowi 40 proc. europejskiego importu tego surowca. UE chce do końca roku ograniczyć dostawy o dwie trzecie i uniezależnić się od dostaw wszystkich rosyjskich surowców do 2030 roku.

Zdaniem ekspertów obecnie przy łącznym eksporcie największych afrykańskich graczy w branży – Algierii, Egiptu i Nigerii – wynoszącym mniej niż połowę tego, co Rosja dostarcza do Europy, jest mało prawdopodobne, aby zrekompensował on straty w rosyjskich dostawach.

Jest i będzie jednak w Europie większe zainteresowanie krajami, które już mają zasoby do zastąpienia rosyjskiego gazu. Afryka jest pod tym względem w bardzo dobrej sytuacji i może pojawić się więcej inwestycji z tego kierunku. Przeszkodą są jednak kwestie logistyczne u głównych eksporterów kontynentu.

Dobrze przygotowana do czerpania korzyści ze zmiany polityki energetycznej UE jest Algieria. Kraj Afryki Północnej jest największym eksporterem gazu ziemnego w regionie i posiada obecnie dobrze rozwiniętą infrastrukturę połączeń gazowych z Europą.

W kwietniu włoski premier Mario Draghi podpisał nową umowę na dostawy gazu z Algierią, aby zwiększyć import gazu o około 40 proc. Była to pierwsza poważna umowa Włoch na znalezienie alternatywnych dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę. Włoscy ministrowie udali się także do Angoli i Kongo-Brazzaville, gdzie uzgodnili nowe umowy gazowe. Włochy szukają też możliwości w Mozambiku, aby zakończyć swoją zależność od Rosji do połowy 2023 roku.

Z kolei Nigeria – zachodnioafrykański producent skroplonego gazu ziemnego – od początku konfliktu na Ukrainie jest zasypywana pytaniami o gaz z krajów europejskich. Obecnie trzema kluczowymi rynkami dla gazu z tego kraju są Hiszpania, Portugalia i Francja.

Zdaniem ekspertów istnieje szansa na zwiększenie produkcji tego surowca w Nigerii. „Dziś LNG w Nigerii jest zmobilizowane w zaledwie 72 proc., co oznacza, że nadal istnieje 28 proc. zdolności do wykorzystania, pod warunkiem, że kraj będzie w stanie pozyskać gaz, i to jest obecnie największe wyzwanie ” – mówi źródło BBC.

Eksperci podkreślają, że potencjał średnio- i długookresowy Afryki pod względem dostaw gazu do Europy jest ogromny, choć krótkoterminowo ograniczony ze względu na braki infrastrukturalne.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Wynajmowanie mieszkania w Niemczech stało się koszmarem

Około 60 proc. Niemców mieszka w lokalach wynajmowanych od osób prywatnych. Jednak dewastacje, opóźnienia w płatnościach i niejasności w prawie coraz bardziej frustrują właścicieli. Oto kilka historii przeciętnych ludzi, którzy gorzko pożałowali oddania swojej nieruchomości na wynajem.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA