fbpx
czwartek, 12 września, 2024
Strona głównaEnergetykaDostawy gazu z Afryki mogą uzupełnić braki rosyjskiego surowca

Dostawy gazu z Afryki mogą uzupełnić braki rosyjskiego surowca

Kraje afrykańskie chcą zwiększyć eksport gazu do Unii Europejskiej po tym, jak zobowiązała się ona do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich dostaw po inwazji na Ukrainę. Duży potencjał mają takie kraje jak Algieria, Egipt czy Nigeria.

Rosja posiada największe rezerwy gazu ziemnego na świecie i jest największym jego eksporterem. Rosyjski gaz stanowi 40 proc. europejskiego importu tego surowca. UE chce do końca roku ograniczyć dostawy o dwie trzecie i uniezależnić się od dostaw wszystkich rosyjskich surowców do 2030 roku.

Zdaniem ekspertów obecnie przy łącznym eksporcie największych afrykańskich graczy w branży – Algierii, Egiptu i Nigerii – wynoszącym mniej niż połowę tego, co Rosja dostarcza do Europy, jest mało prawdopodobne, aby zrekompensował on straty w rosyjskich dostawach.

Jest i będzie jednak w Europie większe zainteresowanie krajami, które już mają zasoby do zastąpienia rosyjskiego gazu. Afryka jest pod tym względem w bardzo dobrej sytuacji i może pojawić się więcej inwestycji z tego kierunku. Przeszkodą są jednak kwestie logistyczne u głównych eksporterów kontynentu.

Dobrze przygotowana do czerpania korzyści ze zmiany polityki energetycznej UE jest Algieria. Kraj Afryki Północnej jest największym eksporterem gazu ziemnego w regionie i posiada obecnie dobrze rozwiniętą infrastrukturę połączeń gazowych z Europą.

W kwietniu włoski premier Mario Draghi podpisał nową umowę na dostawy gazu z Algierią, aby zwiększyć import gazu o około 40 proc. Była to pierwsza poważna umowa Włoch na znalezienie alternatywnych dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę. Włoscy ministrowie udali się także do Angoli i Kongo-Brazzaville, gdzie uzgodnili nowe umowy gazowe. Włochy szukają też możliwości w Mozambiku, aby zakończyć swoją zależność od Rosji do połowy 2023 roku.

Z kolei Nigeria – zachodnioafrykański producent skroplonego gazu ziemnego – od początku konfliktu na Ukrainie jest zasypywana pytaniami o gaz z krajów europejskich. Obecnie trzema kluczowymi rynkami dla gazu z tego kraju są Hiszpania, Portugalia i Francja.

Zdaniem ekspertów istnieje szansa na zwiększenie produkcji tego surowca w Nigerii. „Dziś LNG w Nigerii jest zmobilizowane w zaledwie 72 proc., co oznacza, że nadal istnieje 28 proc. zdolności do wykorzystania, pod warunkiem, że kraj będzie w stanie pozyskać gaz, i to jest obecnie największe wyzwanie ” – mówi źródło BBC.

Eksperci podkreślają, że potencjał średnio- i długookresowy Afryki pod względem dostaw gazu do Europy jest ogromny, choć krótkoterminowo ograniczony ze względu na braki infrastrukturalne.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA