fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajDotacje unijne rodzą korupcję

Dotacje unijne rodzą korupcję

Jednym z efektów rozdawnictwa publicznych funduszy pod postacią unijnych dotacji jest wzrost zjawisk korupcyjnych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne regularnie podaje do wiadomości kolejne przypadki oszustw i wyłudzeń związanych z dotacjami unijnymi.

Tym razem CBA informuje, że Gdańska Delegatura Biura prowadzi wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku śledztwo dotyczące m.in. podejrzenia wyłudzenia w latach 2013-2016 przez dwie firmy meblarskie 44 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna Gospodarka na lata 2009-2013”.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionowe dofinansowania uzyskały spółki założone na potrzeby wyłudzenia dotacji, które posługiwały się nierzetelnymi dokumentami. Ponadto jak ustalono w toku śledztwa, po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP przedstawiciele beneficjentów wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy działając z nimi wspólnie i w porozumieniu, zawyżali kwoty należne za dane urządzenie celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania. W związku z ustaleniami śledczych cztery osoby – pracownicy spółek biorących udział w procederze – usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia środków unijnych.

Śledztwo prowadzone było w kilkunastu wątkach, w których zarzuty usłyszały już 44 osoby. W czerwcu 2019 r. zatrzymano 18 podejrzanych w związku z podejrzeniem wyłudzenia dotacji w łącznej kwocie ponad 27 mln zł.

Korupcja to tylko jeden z wielu negatywnych skutków istnienia funduszy unijnych.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA