fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseDotacje unijne wyłudzane na masową skalę

Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali kolejne trzy osoby w wielowątkowym śledztwie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln w latach 2007-2013.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, grupa producencka wyłudzała unijne dotacje przy użyciu nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych wystawianych na rzecz grupy. Dochodziło do prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, a także szeregu przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Postępowanie zostało wszczęte w październiku 2017 r. w wyniku zawiadomienia Kujawsko–pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie jednej z grup producenckich. W wyniku gromadzenia materiału dowodowego swoim zakresem objęło również działalność w okresie lat 2007-2015 łącznie pięciu grup producenckich żywności i wyłudzenia mienia m.in. szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 mln zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

Wcześniej w sprawie przeprowadzono trzy realizacje procesowe, w toku których zatrzymano 7 osób. Przedstawiono im zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych – łącznie 60 zarzutów karnych.

W lipcu 2016 r. w Prokuraturze Krajowej wprowadzono nowy system monitorowania postępowań związanych z realizacją projektów ze środków europejskich. Zaowocowało to znacznym wzrostem rejestrowanych spraw dotyczących wyłudzeń unijnych funduszy. O ile w 2016 r. w całej Polsce zarejestrowano ich jedynie 71, to już w 2019 r. – 769. Łącznie w latach 2016-2021 zarejestrowano 2853 takie sprawy, w których oskarżono niemal 1500 osób oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 620 mln zł. Łączna kwota wyłudzonego mienia objętego tymi sprawami wyniosła 3,5 mld zł.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA