Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali kolejne trzy osoby w wielowątkowym śledztwie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln w latach 2007-2013.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, grupa producencka wyłudzała unijne dotacje przy użyciu nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych wystawianych na rzecz grupy. Dochodziło do prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, a także szeregu przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Postępowanie zostało wszczęte w październiku 2017 r. w wyniku zawiadomienia Kujawsko–pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie jednej z grup producenckich. W wyniku gromadzenia materiału dowodowego swoim zakresem objęło również działalność w okresie lat 2007-2015 łącznie pięciu grup producenckich żywności i wyłudzenia mienia m.in. szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 mln zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

Wcześniej w sprawie przeprowadzono trzy realizacje procesowe, w toku których zatrzymano 7 osób. Przedstawiono im zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych – łącznie 60 zarzutów karnych.

W lipcu 2016 r. w Prokuraturze Krajowej wprowadzono nowy system monitorowania postępowań związanych z realizacją projektów ze środków europejskich. Zaowocowało to znacznym wzrostem rejestrowanych spraw dotyczących wyłudzeń unijnych funduszy. O ile w 2016 r. w całej Polsce zarejestrowano ich jedynie 71, to już w 2019 r. – 769. Łącznie w latach 2016-2021 zarejestrowano 2853 takie sprawy, w których oskarżono niemal 1500 osób oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 620 mln zł. Łączna kwota wyłudzonego mienia objętego tymi sprawami wyniosła 3,5 mld zł.

Poprzedni artykułZatory płatnicze wróciły do poziomu przedpandemicznego
Następny artykułPutina trzeba udusić sankcjami