fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaFinanseDotacje unijne wyłudzane na masową skalę

Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu zatrzymali kolejne trzy osoby w wielowątkowym śledztwie Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Podejrzani usłyszeli zarzuty związane z wyłudzeniem dotacji unijnych na łączną kwotę ponad 95 mln w latach 2007-2013.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, grupa producencka wyłudzała unijne dotacje przy użyciu nierzetelnych faktur dotyczących sprzedaży produktów rolnych wystawianych na rzecz grupy. Dochodziło do prania brudnych pieniędzy, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, a także szeregu przestępstw skarbowych oraz określonych w ustawie o rachunkowości. Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Postępowanie zostało wszczęte w październiku 2017 r. w wyniku zawiadomienia Kujawsko–pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o usiłowaniu wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę prawie 13 mln zł w zakresie jednej z grup producenckich. W wyniku gromadzenia materiału dowodowego swoim zakresem objęło również działalność w okresie lat 2007-2015 łącznie pięciu grup producenckich żywności i wyłudzenia mienia m.in. szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w łącznej kwocie ponad 400 mln zł, w tym wyłudzenia unijnych dotacji na kwotę ponad 343 mln zł.

Wcześniej w sprawie przeprowadzono trzy realizacje procesowe, w toku których zatrzymano 7 osób. Przedstawiono im zarzuty m.in. oszustw podatkowych, firmanctwa, wystawiania nierzetelnych faktur, nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, posługiwania się takimi dokumentami, nieskładania sprawozdań finansowych – łącznie 60 zarzutów karnych.

W lipcu 2016 r. w Prokuraturze Krajowej wprowadzono nowy system monitorowania postępowań związanych z realizacją projektów ze środków europejskich. Zaowocowało to znacznym wzrostem rejestrowanych spraw dotyczących wyłudzeń unijnych funduszy. O ile w 2016 r. w całej Polsce zarejestrowano ich jedynie 71, to już w 2019 r. – 769. Łącznie w latach 2016-2021 zarejestrowano 2853 takie sprawy, w których oskarżono niemal 1500 osób oraz dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę 620 mln zł. Łączna kwota wyłudzonego mienia objętego tymi sprawami wyniosła 3,5 mld zł.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA