fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDotychczas zamrożono… pół procenta zagranicznego majątku Rosjan

Dotychczas zamrożono… pół procenta zagranicznego majątku Rosjan

Według szacunków Economist rosyjski sektor prywatny za granicami swojego kraju zgromadził majątek o wartości 1 biliona dolarów.

W wyniku międzynarodowych sankcji z tej kwoty zamrożono dotychczas 30-50 miliardów dolarów należących do przedstawicieli władz w Moskwie oraz powiązanych z nią oligarchów.

Ponadto rząd Federacji Rosyjskiej stracił możliwość dysponowania 300 miliardami dolarów, które przed inwazją na Ukrainę były w jego dyspozycji poza terytorium własnego państwa. Stało się to w wyniku nałożenia, zaraz po rozpoczęciu wojny, zakazu na instytucje finansowe Unii Europejskiej, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii realizacji transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Szacuje się, że zablokowana tym posunięciem kwota stanowi połowę rezerw finansowych Rosji.

Jeszcze w maju szef unijnej dyplomacji Josef Borrell deklarował, iż opowiada się za przeznaczeniem zajętych funduszy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Podobną propozycję przedstawił premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji w szwajcarskim Lugano, gdzie debatowano o planach odbudowy zniszczonego przez rosyjską agresję kraju. Według przedstawionych przez niego danych, koszty naprawy zniszczeń wyrządzonych przez Rosję mogą sięgnąć 750 miliardów dolarów.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA