Według szacunków Economist rosyjski sektor prywatny za granicami swojego kraju zgromadził majątek o wartości 1 biliona dolarów.

W wyniku międzynarodowych sankcji z tej kwoty zamrożono dotychczas 30-50 miliardów dolarów należących do przedstawicieli władz w Moskwie oraz powiązanych z nią oligarchów.

Ponadto rząd Federacji Rosyjskiej stracił możliwość dysponowania 300 miliardami dolarów, które przed inwazją na Ukrainę były w jego dyspozycji poza terytorium własnego państwa. Stało się to w wyniku nałożenia, zaraz po rozpoczęciu wojny, zakazu na instytucje finansowe Unii Europejskiej, USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii realizacji transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Szacuje się, że zablokowana tym posunięciem kwota stanowi połowę rezerw finansowych Rosji.

Jeszcze w maju szef unijnej dyplomacji Josef Borrell deklarował, iż opowiada się za przeznaczeniem zajętych funduszy na odbudowę Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Podobną propozycję przedstawił premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji w szwajcarskim Lugano, gdzie debatowano o planach odbudowy zniszczonego przez rosyjską agresję kraju. Według przedstawionych przez niego danych, koszty naprawy zniszczeń wyrządzonych przez Rosję mogą sięgnąć 750 miliardów dolarów.

PAP

Poprzedni artykułCzy twoja firma zamierza pomóc w odbudowie Ukrainy?
Następny artykułChiny budują następną linię kolejową do Kazachstanu