fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajDownsizing i shrinkflacja. Czy je zauważasz?

Downsizing i shrinkflacja. Czy je zauważasz?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odniósł się do zjawiska downsizingu, czyli zmniejszania opakowań różnych produktów przy zachowaniu ceny.

UOKiK zajął się sprawą downsizingu, bo w ostatnim czasie trafiło do niego dużo skarg na ten temat. O sprawie pisze portal Wirtualne Media, który przypomina sprawę opakowań Ptasiego Mleczka, które ostatnio zostały zmniejszone z 360 do 340 gramów, choć jeszcze pięć lat temu było to 380 gramów. Producent – Lotte Wedel – tłumaczy, że powodem zmniejszenia opakowania jest znaczny wzrost cen surowców kluczowych dla branży słodyczy.

Wirtualne Media podają, że konsumenci odczuwają tego typu działania producentów jako próbę wprowadzenia w błąd. Dlatego też UOKiK notuje wyższą niż wcześniej liczbę skarg na downsizing. Urząd wyjaśnił jednak portalowi, że producenci mają prawo do zmniejszenia gramatury produktów, o ile zamieszczają na opakowaniu niezbędne dane, ale wcale nie muszą dodatkowo o tym informować.

– Zgodnie z ustawą o informowaniu o cenach towarów i usług sprzedawcy mają obowiązek podawania nie tylko ceny za dany produkt, ale także tzw. ceny jednostkowej np. za 1 kg, 100 g, 1 litr, 1 sztukę. Ma to ułatwić konsumentom porównanie cen produktów w różnych opakowaniach – wyjaśnił Wirtualnym Mediom UOKiK, który opisał obowiązki sprzedawców.

Jak zatem konsumenci mają sobie radzić ze zjawiskiem downsizingu, znanym też pod pojęciem shrinkflacji (od angielskiego słowa shrink – kurczyć)? UOKiK radzi, aby dokładnie czytać zarówno etykiety produktów, jak i wywieszki cenowe. Porównywanie cen jednostkowych podobnych produktów może im pomóc w najbardziej opłacalnym wyborze.

Źródło: Wirtualne Media

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA