fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaTransportDrastycznie rosną koszty używania elektrycznych samochodów w Niemczech

Drastycznie rosną koszty używania elektrycznych samochodów w Niemczech

Działająca w Monachium sieć stacji należąca do miejskiej spółki SWM poinformowała o znacznym, nawet o 80 procent, wzroście cen dla użytkowników pojazdów na prąd.

SWM uzasadnia podwyżki faktem rosnących cen energii oraz innych ponoszonych kosztów. Nowe stawki mają wejść w życie 1 kwietnia. Z 0,38 na 0,49 euro za kilowatogodzinę wzrośnie koszt regularnego ładowania samochodu, a z 0,38 do 0,69 euro za kilowatogodzinę zwiększy się cena szybkiego ładowania.

Pełne ładowanie baterii niewielkiego samochodu elektrycznego wystarcza mu na przejechanie ok. 300 kilometrów. Dotychczas jego koszt wynosił ok. 25 euro. Po zmianach będzie to 32 euro za standardową usługę i 45,45 euro za szybkie ładowanie.

Jednocześnie władze w Berlinie zamierzają zmienić zasady przyznawania dotacji na zakup takiego pojazdy. Obecnie rządowa dotacja do takiej transakcji wynosi nawet 9 tysięcy euro. Jednocześnie nabywca może sprzedać samochód już po 6 miesiącach. Wiele osób korzystało z tego znajdując chętnych na jego zakup w innych krajach, gdzie nie obowiązują tak wysokie państwowe subwencje. Dlatego władze chcą do 12 miesięcy wydłużyć okres, po którym można sprzedać dotowany pojazd.

Tylko przez pierwsze dziewięć miesięcy 2021 roku mogło zostać sprzedanych z Niemiec za granicę 30 tysięcy takich pojazdów, a wartość przyznanych i wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem subwencji sięgnęła 240 milionów euro.

cleanenergywire.org, newsbeezer.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy

Polska branża transportowa protestuje na granicy z Ukrainą przeciwko działaniom, które doprowadziły do przejęcia rynku przez konkurencję ukraińską.
2 MIN CZYTANIA

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA