fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaBiznesDrastyczny spadek sprzedaży samochodów elektrycznych na całym świecie

Drastyczny spadek sprzedaży samochodów elektrycznych na całym świecie

Od początku tego roku nastąpił gwałtowny spadek sprzedaży nowych samochodów na prąd.

Rystad Energy – firma zajmująca się badaniem sektora energetycznego, opublikowała swoją analizę rynku pojazdów elektrycznych. Według danych, w styczniu br. sprzedano łącznie 672 tysiące elektryków, co stanowi ok. połowę nowych pojazdów tego typu, które znalazły nabywców miesiąc wcześniej. Jednocześnie, porównując pierwszy miesiąc ubiegłego i obecnego roku, liczba sprzedanych samochodów elektrycznych wzrosła zaledwie o 3 procent.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest zakończenie wielu programów wsparcia, ulg i dotacji dla nabywców pojazdów na prąd. Z początkiem obecnego roku zostały one wstrzymane w wielu zachodnich państwach (m.in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii) oraz w Chinach. Ulgi podatkowe na zakup ekologicznych aut zostały natomiast zachowane w ramach programu walki z inflacją w USA i z rynkiem tego kraju producenci wiążą teraz największe nadzieje.

Analitycy Rystad Energy twierdzą, że w tych realiach producenci elektrycznych samochodów będą musieli bardziej agresywnie walczyć o klientów, na przykład obniżając ceny swoich pojazdów.

technode.global
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Nowy raport EY: dotujemy zagranicznych przedsiębiorców

Zagraniczne firmy są skutecznie zachęcane do prowadzenia działalności w Polsce – pisze EY w swoim raporcie. Dostają granty, dopłaty i różnego rodzaju wsparcie. Cieszy wzrost inwestycji w Polsce, czy jednak o to dokładnie chodziło?
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA