fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaBiznesDrobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.

Rosnące systematycznie koszty działalności oraz niepewność co do przyszłości, uderzają przede wszystkim w małe i średniej wielkości firmy. Tę niepewność budują nadal wysokie stopy procentowe i ceny energii i paliw oraz podwyżki cen produktów, których przedsiębiorcy potrzebują w swojej działalności. Oczywistą bolączką są też wydłużające się terminy i opóźnienia płatności od kontrahentów.

Alarm: rosną opóźnienia płatności

Zatory płatnicze mogą zachwiać, a czasem „położyć” całe przedsiębiorstwa – nawet te solidnie zarządzane, mające solidne podstawy i przed którymi rysuje się dobra perspektywa rozwoju.

Z badania „Zaufanie w biznesie” Rzetelnej Firmy wynika, że przedsiębiorcy mają świadomość grożącego tu niebezpieczeństwa. Co trzeci przedsiębiorca jest świadomy faktu, że każdy z jego partnerów biznesowych może przechodzić okresowe lub stałe problemy finansowe, musi więc liczyć się z ich sytuacją finansową.

– Dla części firm czerwona lampka przy płatnościach zapala się już po siedmiu dniach opóźnienia, a przedsiębiorca może całkowicie stracić zaufanie do kontrahenta średnio już po piętnastu dniach zwlekania z zapłatą – uważa Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

Coraz więcej restrukturyzacji

W tym roku procesy restrukturyzacyjne rozpoczęło o 150 proc. firm więcej niż rok wcześniej. Najwięcej długów, a także prowadzonych restrukturyzacji, odnotowuje sektor budowlany z 12,6 mln zł wierzytelności, po nim transportu i gospodarki magazynowej (w sumie 7,6 mln zł) oraz przetwórstwo przemysłowe (6,3 mln zł).

Wierzycielami małych i średniej wielkości firm są przede wszystkim duże instytucje finansowe, takie jak banki, faktorzy i zakłady ubezpieczeniowe, którym przedsiębiorcy MŚP działający we wspomnianych sektorach są winni 9 mln złotych. Zadłużone po uszy są też firmy handlowe, które mają do oddania 8 mln złotych.

Sięgając do Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) można znaleźć informację, że od początku tego roku do końca września upadło 295 przedsiębiorstw, ale znacznie więcej, bo aż 3210 firm zdecydowało się wdrożyć procesy restrukturyzacyjne.

Źle się dzieje również jeśli chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG), które często są prowadzone w charakterze usług świadczonych B2B zamiast umów etatowych. Dane COIG wskazują, że tylko w tym roku zlikwidowano 1200 JDG, likwidując je nie przez ogłoszenie upadłości jako firm, tylko przez upadłość konsumencką. Te wszystkie, niepokojące informacje, powinny dać sporo do myślenia nowemu rządowi, który – miejmy nadzieję – będzie potrafił prowadzić politykę gospodarczą przyjazną nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale i mniejszemu biznesowi.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.
2 MIN CZYTANIA

Nowe regulacje, czyli nowy biznes

Zbliża się termin publikacji w Dzienniku Urzędowym UE nowelizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, której najważniejsze zmiany będą musiały być wdrożone w stosunku do istniejących instalacji od 2026 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Sklepy stają się siedliskiem przestępczości?

Rośnie liczba przypadków kradzieży, a nawet rozbojów w placówkach handlowych. Czy jednak na pewno – jak twierdzą eksperci – dzieje się tak z powodu biedy?
5 MIN CZYTANIA