fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaDroga energia spędza Polakom sen z powiek

Droga energia spędza Polakom sen z powiek

Mimo programów osłonowych Polacy boją się podwyżek cen energii i większość zamierza na niej oszczędzać.

Aż 70 proc. ankietowanych Polaków spodziewa się wzrostu kosztów ogrzewania – wynika z badania UCE Research na zlecenie firmy Netatmo. Niewiele mniejszy odsetek respondentów zamierza oszczędzać na cieple.

Trzy czwarte Polaków uważa, że podwyżki rachunków za ogrzewanie nie będą wyższe niż 40 proc. w porównaniu do zeszłego roku, natomiast 39 proc. spodziewa się wzrostu wydatków na ciepło na poziomie od 1 do 20 proc.

Badanie UCE Research wykazało również, że aż dwie trzecie Polaków twierdzi, że nie będzie w stanie udźwignąć wzrostu rachunków za ogrzewanie, jeśli podwyżka przekroczy 30 proc. obecnie płaconej kwoty. Z kolei 39 proc. badanych sprostałoby podwyżce, gdyby wyniosła ona maksymalnie do 10 proc. miesięcznie więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Co piąty Polak może wydać 20 proc. więcej, żeby mieć cieplej w mieszkaniu, a co dziesiąta osoba nie podoła żadnej podwyżce.

W związku z pesymistycznym nastawieniem do cen energii aż 61 proc. Polaków ma zamiar oszczędzać na energii. Wśród tych osób co trzecia obniży temperaturę w pomieszczeniach, 40 proc. dodatkowo zaizoluje okna lub/i drzwi, zaś 27 proc. zmieni ogrzewanie na tańsze. Tylko 12 proc. planuje w celu oszczędności energii zainstalować specjalne inteligentne urządzenia, jak np. głowice termostatyczne.

Polacy obawiają się rosnących cen energii, mimo że na 2024 rok również przewidziano dodatek osłonowy. Zgodnie z planem ma być on wypłacany jednorazowo za pierwsze półrocze i przysługiwać gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1500 zł netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym (według wysokości dochodów z 2022 roku).

Źródło: PortalSamorzadowy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA