fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesDrogi gaz szkodzi produkcji nawozów

Drogi gaz szkodzi produkcji nawozów

Drożejący gaz prowadzi do problemów z dostępnością nawozów – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Mimo rekordowych cen gazu polska Grupa Azoty nadal produkuje nawozy zgodnie z założonymi planami, ale udział kosztów gazu w cenie nawozów azotowych stanowi blisko 80 proc. kosztów całkowitych, co naturalnie przekłada się na podwyżkach cen produktu końcowego. W efekcie, rolnicy zrzeszeni w AgroUnii narzekają na wysokie ceny nawozów, a nawet na ich brak. Polscy producenci twierdzą natomiast, że ewentualny deficyt nawozów to skutek ograniczenia eksportu z innych krajów, szczególnie z Rosji, która zastosowała w tym zakresie ograniczenia.

„Porównując ceny z grudnia tego roku z analogicznym okresem w 2020 r., gaz podrożał ponadsiedmiokrotnie, co przełożyło się na kilkukrotny wzrost kosztów produkcji nawozów azotowych” – wyjaśnia koncern nawozowy Anwil z Włocławka.

Zdaniem cytowanego przez „Rz” Jakuba Szkopka, analityka Erste Securities, niedobory nawozów to problem globalny wynikający ze wstrzymania wymiany handlowej między krajami i może się on utrzymać do początku 2023 r., a ze względu na ostatnie podwyżki cen gazu – nawet dłużej.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA