fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeDrony przyszłością indyjskiej medycyny?

Drony przyszłością indyjskiej medycyny?

Wykorzystanie dronów, które mogą dostarczać pomoc medyczną odległym regionom, może być przełomem w indyjskim przemyśle medycznym. Od czasu, gdy w zeszłym roku Indie zliberalizowały przepisy dotyczące wykorzystania dronów niektórzy operatorzy z powodzeniem przeprowadzali loty testowe.

Niedawno dron przewożący próbki krwi wystartował z Meerut (miasta w północnym stanie Uttar Pradesh) i przeleciał około 72 km do Noida – przedmieścia Delhi. Dotarcie do celu zajęło dronowi nieco ponad godzinę, samochodem trwałoby ponad dwie. To była pierwsza udana tego typu próba, obejmująca dostawy materiałów medycznych, próbek patologicznych, a nawet jednostek krwi, przeprowadzona przez producentów dronów w całym kraju.

Skye Air Mobility – firma zajmująca się logistyką dronów, która zbudowała i poleciała dronem do Noida – twierdzi, że od listopada wykonała ponad 1000 lotów i dostarczyła ponad 3500 kg mieszanego ładunku – od dostaw e-commerce po próbki krwi. „Na podstawie danych, które zebraliśmy z lotów, znacznie skróciliśmy czas korzystania z konwencjonalnych środków o około 48 proc.” – powiedział Ankit Kumar, dyrektor generalny Skye Air Mobility.

Producent dronów przeprowadził również próbę w Gurgaon na przedmieściach Delhi, przewożąc podobny ładunek dla jednej z największych indyjskich firm diagnostycznych, SRL Diagnostics. Próbki zostały pobrane przez specjalistę laboratoryjnego, zapakowane w nośnik o kontrolowanej temperaturze przymocowany do drona i przetransportowane samolotem z prywatnego szpitala do centrum laboratoryjnego, gdzie nośnik został przyjęty przez specjalistę laboratoryjnego. W sumie zajęło to około jednej trzeciej czasu, jaki zajęłaby tradycyjna droga.

„Ten proces” – mówi Anand K, dyrektor generalny SRL Diagnostics – „pomoże zmaksymalizować możliwości przetwarzania próbek, prowadząc do wydajnej pracy laboratorium, przynosząc jednocześnie korzyści pacjentom, którzy chcą szybszego dostarczania istotnych wyników”.

Jednak eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że istnieje tylko kilka przykładowych doświadczeń w tym obszarze, w których badania wykazały, że drony mogą być skutecznie wykorzystywane w opiece zdrowotnej i jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie; głownie w kwestii kosztów.

Pani Patil kierowała w zeszłym roku projektem zdrowia publicznego. W jego ramach wykorzystywano drony zasilane bateriami, aby dostarczać niezbędne artykuły medyczne do lokalnych ośrodków zdrowia w wiejskich regionach zachodniego stanu Maharashtra. „W tej chwili pokazaliśmy, że istnieje pojazd, oprogramowanie i automatyzacja, które mogą się ze sobą komunikować” – mówi i dodaje, że technologia musi być skalowana, aby stała się opłacalna. Podkreśla, że wyzwaniem mogą być też wymagania termiczne dotyczące trzymania leków i próbek.

W Indiach drony są wykorzystywane do obsługi akcji ratunkowych i ratowniczych. Uttar Pradesh wykorzystał je do monitorowania Kumbh Mela, uznawanego za największe zgromadzenie religijne na ziemi. Były również używane do transportu szczepionek przeciw Covid-19 do odległych wiosek w górzystych regionach północno-wschodnich Indii.

W sierpniu zeszłego roku rząd zliberalizował zasady i przepisy oraz obniżył licencje i opłaty, które trzeba było płacić za eksploatację komercyjnych dronów. Zgodnie z nowymi przepisami znacznie ograniczono „papierkową robotę”, a rodzaje opłat za prowadzenie operacji drona zmniejszono z 72 do zaledwie czterech.

Rząd opracował również mapę przestrzeni powietrznej, dzieląc kraj na trzy strefy, oznaczone kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Mapa informuje operatorów dronów, gdzie mogą latać, a gdzie nie.

Ministerstwo lotnictwa cywilnego Indii przewiduje, że branża usług dronowych wzrośnie o ponad 3,9 miliarda dolarów i wygeneruje ponad 10 000 miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA