fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeDrony przyszłością indyjskiej medycyny?

Drony przyszłością indyjskiej medycyny?

Wykorzystanie dronów, które mogą dostarczać pomoc medyczną odległym regionom, może być przełomem w indyjskim przemyśle medycznym. Od czasu, gdy w zeszłym roku Indie zliberalizowały przepisy dotyczące wykorzystania dronów niektórzy operatorzy z powodzeniem przeprowadzali loty testowe.

Niedawno dron przewożący próbki krwi wystartował z Meerut (miasta w północnym stanie Uttar Pradesh) i przeleciał około 72 km do Noida – przedmieścia Delhi. Dotarcie do celu zajęło dronowi nieco ponad godzinę, samochodem trwałoby ponad dwie. To była pierwsza udana tego typu próba, obejmująca dostawy materiałów medycznych, próbek patologicznych, a nawet jednostek krwi, przeprowadzona przez producentów dronów w całym kraju.

Skye Air Mobility – firma zajmująca się logistyką dronów, która zbudowała i poleciała dronem do Noida – twierdzi, że od listopada wykonała ponad 1000 lotów i dostarczyła ponad 3500 kg mieszanego ładunku – od dostaw e-commerce po próbki krwi. „Na podstawie danych, które zebraliśmy z lotów, znacznie skróciliśmy czas korzystania z konwencjonalnych środków o około 48 proc.” – powiedział Ankit Kumar, dyrektor generalny Skye Air Mobility.

Producent dronów przeprowadził również próbę w Gurgaon na przedmieściach Delhi, przewożąc podobny ładunek dla jednej z największych indyjskich firm diagnostycznych, SRL Diagnostics. Próbki zostały pobrane przez specjalistę laboratoryjnego, zapakowane w nośnik o kontrolowanej temperaturze przymocowany do drona i przetransportowane samolotem z prywatnego szpitala do centrum laboratoryjnego, gdzie nośnik został przyjęty przez specjalistę laboratoryjnego. W sumie zajęło to około jednej trzeciej czasu, jaki zajęłaby tradycyjna droga.

„Ten proces” – mówi Anand K, dyrektor generalny SRL Diagnostics – „pomoże zmaksymalizować możliwości przetwarzania próbek, prowadząc do wydajnej pracy laboratorium, przynosząc jednocześnie korzyści pacjentom, którzy chcą szybszego dostarczania istotnych wyników”.

Jednak eksperci ds. zdrowia publicznego twierdzą, że istnieje tylko kilka przykładowych doświadczeń w tym obszarze, w których badania wykazały, że drony mogą być skutecznie wykorzystywane w opiece zdrowotnej i jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie; głownie w kwestii kosztów.

Pani Patil kierowała w zeszłym roku projektem zdrowia publicznego. W jego ramach wykorzystywano drony zasilane bateriami, aby dostarczać niezbędne artykuły medyczne do lokalnych ośrodków zdrowia w wiejskich regionach zachodniego stanu Maharashtra. „W tej chwili pokazaliśmy, że istnieje pojazd, oprogramowanie i automatyzacja, które mogą się ze sobą komunikować” – mówi i dodaje, że technologia musi być skalowana, aby stała się opłacalna. Podkreśla, że wyzwaniem mogą być też wymagania termiczne dotyczące trzymania leków i próbek.

W Indiach drony są wykorzystywane do obsługi akcji ratunkowych i ratowniczych. Uttar Pradesh wykorzystał je do monitorowania Kumbh Mela, uznawanego za największe zgromadzenie religijne na ziemi. Były również używane do transportu szczepionek przeciw Covid-19 do odległych wiosek w górzystych regionach północno-wschodnich Indii.

W sierpniu zeszłego roku rząd zliberalizował zasady i przepisy oraz obniżył licencje i opłaty, które trzeba było płacić za eksploatację komercyjnych dronów. Zgodnie z nowymi przepisami znacznie ograniczono „papierkową robotę”, a rodzaje opłat za prowadzenie operacji drona zmniejszono z 72 do zaledwie czterech.

Rząd opracował również mapę przestrzeni powietrznej, dzieląc kraj na trzy strefy, oznaczone kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Mapa informuje operatorów dronów, gdzie mogą latać, a gdzie nie.

Ministerstwo lotnictwa cywilnego Indii przewiduje, że branża usług dronowych wzrośnie o ponad 3,9 miliarda dolarów i wygeneruje ponad 10 000 miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia reguluje sztuczną inteligencję. Polska przygotowuje swoje przepisy

Parlament Europejski przyjął AI Act – kompleksowe regulacje dotyczące używania i rozwijania sztucznej inteligencji. AI Act ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. Rząd zapowiada prace nad stworzeniem zgodnych z unijnymi regulacji polskich.
2 MIN CZYTANIA

Trump broni TikToka, oskarża Facebooka

Były prezydent USA Donald Trump skrytykował przygotowywaną ustawę Kongresu mającą zmusić spółkę-matkę TikToka do sprzedaży aplikacji pod groźbą jej zakazu w USA. Trump, który w 2020 r. w Białym Domu próbował zakazać używania TikToka powiedział teraz, że propozycja ta zapewniłaby nieuczciwą przewagę właścicielowi Facebooka – Mecie.
2 MIN CZYTANIA

Orbán spotkał się z Trumpem na Florydzie

Premier Węgier Viktor Orbán spotkał się z byłym prezydentem USA i faworytem w wyścigu prezydenckim Donaldem Trumpa w jego posiadłości na Florydzie. Po spotkaniu węgierski przywódca stwierdził, że republikanin nie da ani grosza na wojnę na Ukrainie.
2 MIN CZYTANIA