fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajDrożejący prąd i gaz bardzo martwią Polaków

Drożejący prąd i gaz bardzo martwią Polaków

Pogarszają się nastroje konsumenckie Polaków, a co trzeci z nas martwi się najbliższą przyszłością. Wpływa to na zmianę zachowań zakupowych nad Wisłą.

Wysoka inflacja i spowolnienie gospodarcze negatywnie wpływają na nastroje Polaków – wynika z badania „EY Future Consumer Index 2023”. Już 31 proc. ankietowanych na ten temat twierdzi, że ich sytuacja jest gorsza niż jeszcze 3-4 miesiące temu.

Nastroje są dużo gorsze niż w 2022 roku

Analitycy EY przypomnieli, że w maju 2022 roku pogorszenie swojej sytuacji względem ostatnich kilku miesięcy deklarowało tylko 11 proc. respondentów. Oznacza to gwałtowny spadek zadowolenia ze swojego położenia wśród Polaków.

Omawiane badanie wykazało również, że aż 35 proc. Polaków martwi się tym, co wydarzy się w ciągu najbliższych trzech lat. Aż 70 proc. boi się rosnących kosztów życia, a 56 proc. martwi się perspektywami gospodarczymi dla Polski. Prawie połowę Polaków niepokoi napięta sytuacja międzynarodowa oraz konflikty zbrojne. Polacy są też bardzo zaniepokojeni niepokojami i podziałami społecznymi oraz zmianami klimatycznymi. Mniejsze znaczenie dla naszych nastrojów mają natomiast pandemie zdrowotne.

Pogarszające się nastroje wśród konsumentów wpływają na zmiany w preferencjach zakupowych Polaków. Kupujemy bardziej rozważnie, polujemy na promocje, oszczędzamy na artykułach, które nie są niezbędne a oszczędność coraz częściej wygrywa z wygodą

– powiedział w komunikacie Grzegorz Przytuła, Partner EY-Parthenon, ekspert ds. sektora handlu i produktów konsumenckich.

Polscy konsumenci szukają promocji

Rosnące ceny gazu i prądu oraz wzrost cen żywności i artykułów pierwszej potrzeby sprawiają, że Polacy zmieniają zachowania zakupowe. Aż 90 proc. ankietowanych w najbliższym czasie chce bardziej świadomie i ostrożnie podchodzić do zakupów. Dwie trzecie Polaków, w celu ograniczenia wpływu podwyżek na swój budżet, stara się kupować produkty z promocji lub z rabatem, a 53 proc. kupuje tylko to, co niezbędne. Z kolei 45 proc. Polaków wydaje mniej pieniędzy na produkty i usługi, które mogą być uznane za mniej istotne. Mowa tu na przykład o kosmetykach lub artykułach domowych.

W ocenie analityków EY wyniki badania świadczą, że na zmianach zachowań zakupowych potencjalnie najbardziej ucierpią firmy odzieżowe i obuwnicze oraz branża urody i kosmetyków. Mniejszy popyt mogą też odczuć producenci napojów alkoholowych i bezalkoholowych, a także sklepy elektroniczne.

Źródło: EY
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA