fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaKrajDruzgocący raport NIK. Kto odpowie za taką niegospodarność?

Druzgocący raport NIK. Kto odpowie za taką niegospodarność?

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej budowy i funkcjonowania szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 we Wrocławiu, z którego wynika m.in., iż aktywność wojewody dolnośląskiego związana z przygotowaniem inwestycji była chaotyczna, spóźniona oraz doszło do samowoli budowlanej oraz niegospodarnego wydatkowania środków publicznych wielkich rozmiarów.

NIK wytyka, że wojewoda zaakceptował i zrealizował prace adaptacyjne związane z budową szpitala tymczasowego w oparciu o zaproponowane przez przedsiębiorcę stawki, które w istotny sposób odbiegały od średnich stawek rynkowych, co w konsekwencji doprowadziło do zawyżenia kosztów budowy o ok. 11 mln zł.

Co więcej, wojewoda nie zorganizował i nie przeprowadził rzetelnie wyboru lokalizacji szpitala tymczasowego, a podejmowane w tym procesie działania nie były transparentne. Uniemożliwiało to potwierdzenie, że wytypowana lokalizacja była najkorzystniejszym z możliwych dostępnych rozwiązań. Ustalenia kontroli nie dają podstaw do przyjęcia, że najlepszą z możliwych opcji była wybrana lokalizacja.

Krzysztof Tuduj, poseł Konfederacji, uznał inwestycję za „koronny przykład gospodarki covidowej rządu Morawieckiego w czasie pandemii”, w której fundusze publiczne traktowano według niego niczym „prywatną skarbonkę” i „bez jakiejkolwiek kontroli”. Poseł poinformował, że w imieniu Konfederacji kieruje do wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego 16 pytań ws. szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19, w tym o przesłanki, które zadecydowały o jego lokalizacji, a także o koszty i o osoby podejmujące decyzje.

– Rozkradziono i zmarnowano przy budowie szpitala tymczasowego we Wrocławiu 27 mln zł, więc kieruję do wojewody dolnośląskiego konkretne pytania m.in. o osoby podejmujące decyzje ws. lokalizacji i o koszty – poinformował poseł Tuduj, odnosząc się do raportu NIK. Będę prosił o ustosunkowanie się do tych pytań i jak otrzymam odpowiedź, to będziemy podejmować decyzję, czy i jakie kroki dalsze w tej sprawie będziemy podejmować” – zapowiedział polityk.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA