fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeDSA czyli nowe ACTA?

DSA czyli nowe ACTA?

Parlament Europejski przegłosował akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act-DSA), który nakłada na potężne globalne serwisy szereg obowiązków.

Jego główną ideą jest dostosowanie przepisów i zasad funkcjonowania w internecie do tych, które mają zastosowanie poza nim. Chodzi przede wszystkim o usuwanie dostępnych w sieci produktów, usług czy treści, które w realnym świecie również są niedozwolone.

Zgodnie z deklaracją przedstawicieli unijnych władz, DSA ma ukrócić swobodę działania gigantów internetowych, czyli takich firm jak Google, Facebook, Amazon, Twitter czy Microsoft. Akt ma je zobowiązać do blokowania treści dezinformujących i zawierających mowę nienawiści oraz wypracowania procesów, które będą pozwalały na ich natychmiastowe zgłoszenie i usunięcie.

Sprzedawcy handlujący na platformach typu marketplace (jak np. Amazon) będą musieli przejść wnikliwą weryfikację oraz udostępniać tylko produkty i usługi, którymi obrót jest legalny.

Potężne platformy będą musiały też bardziej transparentnie niż obecnie opisać działanie algorytmów, które rekomendują użytkownikom kolejne towary czy treści. Każdy ich klient będzie musiał też wyrazić jasną zgodę na to, że pozwala na udzielanie mu tego typu rekomendacji. Jednocześnie ma być zakazane ich stosowanie wobec osób nieletnich.

DSA przewiduje też surowe kary za niestosowanie się przez Big Tech do nowych przepisów. Jeżeli korporacje nie będą przestrzegać tych norm, to mogą się liczyć z karami finansowymi sięgającymi do 6 procent rocznego obrotu lub ograniczenia możliwości prowadzenia działalności.

Ostateczna treść rozporządzenia będzie jest doprecyzowana z Komisją Europejską i Radą Europejską. Ma ono wejść w życie w 2024 roku.

www.dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA