fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonDuszone lockdownami firmy tracą nadzieję

Duszone lockdownami firmy tracą nadzieję

To jest już prawie hekatomba. 43 procent mikro, małych i średnich firm nie wróciło na początku czwartego kwartału do poziomu obrotów sprzed pandemii. Już połowa przedsiębiorców przestała wierzyć, że uda im się w przyszłym roku odrobić straty. Obie fale lockdownu uderzyły nie tylko w podstawy działalności firm, ale także naruszyły tak ważną przy prowadzeniu biznesu wiarę w sukces.

To, że tuż przed ogłoszeniem kolejnego lockdownu blisko połowa przedsiębiorstw nadal nie osiągnęła sprzedaży porównywalnej do tej sprzed pandemii na pewno nie napawa optymizmem na przyszłość. Na podsumowania skutków drugiego lockdownu przyjdzie jeszcze poczekać, ale już wyraźnie widać, w którym kierunku to wszystko zmierza. Przedsiębiorców zdają się też nie uspokajać zapewnienia Kancelarii Premiera, że wszystko będzie dobrze i że rząd ze szczególną troską pochylił się nad firmami.

Według badań, przeprowadzonych dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor (tzw. „Skaner MŚP”), wysoki odsetek wskazań co do pogorszenia się sytuacji firm i sygnalizowanego pesymizmu przedsiębiorców, ma swoje źródło przede wszystkim w branżach handlowej i usługowej. Należące do tych branż firmy wciąż prosperują wyraźnie gorzej niż przed ogłoszeniem w Polsce epidemii Covid-19.

Widać też i słychać coraz powszechniej, że nie wszyscy przetrwają przejście polską ścieżką walki z koronawirusem:
– Co dziewiąty z poszkodowanych na skutek koronawirusa uważa, że nie podźwignie się już nigdy – powiedział PAP Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Życie z dnia na dzień

Nieco mniej niż połowa badanych przedsiębiorców, którzy odczuli skutki koronawirusa w postaci załamania finansowego, chce jeszcze wierzyć, że uda im się odrobić straty w przyszłym roku. Reszta nie ma zielonego pojęcia, kiedy powrócą do równowagi. I nawet nie śmie i nie próbuje już tego przewidywać. Przy tym małe i średnie przedsiębiorstwa nie usiłują tworzyć nie tylko długofalowych, ale nawet średnioterminowych strategii sanacji i rozwoju:

– Plany na 2021 rok robi pięć procent z nich, a większość podejmuje decyzje bez wcześniejszych założeń, z dnia na dzień – wynika z jeszcze innego badania Krajowego Rejestru Długów (KRD) i firmy faktoringowej NFG.

To badanie, pod nazwą Płynność finansowa MŚP w pandemii, przeprowadzone wśród przedsiębiorców w IV kwartale br. wyraźnie pokazuje, że wzrosła grupa przedsiębiorców, którzy podejmują decyzje z dnia na dzień (+8 pp.) lub planuje jedynie z miesięcznym wyprzedzeniem (+7,2 pp.). Bardzo spadł zaś odsetek firm, które planują działania na najbliższy rok (-11,2 pp.) i tych, którzy kreślą je na najbliższe pół roku (-6,6, pp.).

Odmrozić gospodarkę!

Wiele biznesowych koncepcji firm legło już w gruzach. Cokolwiek przedsiębiorcom uda się nawet zaplanować, potrafi rozpaść się – i to czasem jednego dnia – na skutek nieprzemyślanych do końca, podejmowanych pod wpływem chwili albo za późno komunikowanych decyzji administracyjnych. A także w efekcie wprowadzania nowych, nieprzyjaznych przepisów i obciążeń fiskalnych, których zresztą kolejna fala czeka nas z początkiem przyszłego roku. W taki to sposób część branż, jak np. HoReCa, MICE, fitness i beauty niemal z dnia na dzień straciły swoje podstawowe źródła dochodu.

Dość już tego! Tym bardziej, że nawet coraz więcej epidemiologów powątpiewa w skuteczność walki z pandemią za pomocą maseczek i lockdownów; niezależnie od tego, kiedy i jakie ostatecznie medykamenty zostaną udostępnione społeczeństwu.

Postulujemy więc zdecydowanie to, co jasno i dobitnie sformułowaliśmy w jednych z niedawno opublikowanych artykułów redakcyjnych: „Przedsiębiorcy potrzebują spokoju legislacyjnego”, a także w wywiadzie z Rzecznikiem MŚP pt. „Trzeba odmrozić gospodarkę i porzucić myśl o całkowitym lockdownie”. To byłoby lepsze, niż nawet najlepiej „wycelowana” pomoc finansowa dla firm. To mówi obecnie prawie wszystko, co w tej sprawie jest najważniejsze.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA