fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeDuże firmy bardziej innowacyjne od małych i średnich

Duże firmy bardziej innowacyjne od małych i średnich

Wielkość przedsiębiorstw w gospodarce ma znaczenie dla jej innowacyjności. „Duże firmy są bardziej aktywne innowacyjnie od małych i średnich przedsiębiorstw. Jednocześnie większa część dużych firm współpracuje w zakresie aktywności innowacyjnej z innymi przedsiębiorstwami” – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Analitycy zaznaczyli, że jednym ze wskaźników innowacyjności są wydatki na badania i rozwój. Przypomnieli badania przeprowadzone przez PIE jesienią 2021 r. , w których zapytano firmy m.in. o planowane wydatki na B+R w 2022 r. „Podobnie jak w przypadku aktywności innowacyjnej, działania takie realizowały w największym stopniu duże firmy, a w najmniejszym – firmy mikro” – wskazano. Dane deklaratywne znajdują odzwierciedlenie w danych liczbowych. Eksperci powołali się na wyliczenia GUS z 2020 r., z których wynika, że nakłady wewnętrzne na B+R w dużych przedsiębiorstwach wyniosły 13,6 mld zł, wobec 3,9 mld zł w średnich, 2,1 mld zł w małych oraz 0,7 mld zł w mikroprzedsiębiorstwach.

„Dane te potwierdzają, że od dużych firm w największym stopniu zależy postęp w rewolucji technologicznej” – zaznaczyli eksperci w najnowszym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”. Zwrócili uwagę na tzw. pułapkę małej skali, która ma wpływ m.in. na ogólny poziom inwestycji, inwestycje w aktywa niematerialne, robotyzację: „zbyt duża koncentracja na mikroprzedsiębiorstwach czy MŚP może przełożyć się na niewykorzystanie szans rozwojowych w nadchodzących latach”.

Według danych opublikowanych przez GUS, przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) były w latach 2018–2020 bardziej aktywne innowacyjnie niż przedsiębiorstwa średnie (50–249 pracowników) i małe (10–49 pracowników). 72 proc. dużych przedsiębiorstw w przemyśle oraz 65 proc. w usługach było aktywnych innowacyjnie wobec odpowiednio 50 proc. i 45 proc. wśród przedsiębiorstw średnich oraz 30 proc. i 30 proc. wśród przedsiębiorstw małych.

„Podobne różnice widać w przypadku przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie, które w latach 2018–2020 współpracowały w zakresie działalności innowacyjnej” – zwrócił uwagę PIE. Wśród dużych przedsiębiorstw przemysłowych było to 51 proc., a wśród usługowych 41 proc. Z kolei w grupie firm średnich – odpowiednio 30 proc. i 25 proc., a małych 16 proc. i 18 proc.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.