fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesDuże firmy dostaną wsparcie

Duże firmy dostaną wsparcie

Bang Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał wsparcia dużym firmom.

Ministerstwo Finansów chce, aby BKG mógł udzielać dużym firmom wsparcia w postaci poręczeń i gwarancji. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa.

Proponowane przez resort finansów przepisy zakładają, aby poręczenia i gwarancje BGK były udzielane w ramach funduszy utworzonych lub działających w BGK na podstawie odrębnych ustaw w celu uporządkowania istniejącego stanu prawnego w odniesieniu do działalności poręczeniowo-gwarancyjnej tego banku.

W przypadku dużych firm „oferta gwarancyjna ma być realizowana na ryzyko BGK, w formie gwarancji spłaty kredytów udzielanych na działalność bieżącą i inwestycyjną, jak również w formie gwarancji transakcji faktoringowych (faktoring odwrotny i faktoring z regresem)”. Resort zaznaczył, że „maksymalna kwota finansowania kredytu bądź limitu faktoringowego zostanie udzielona w oparciu o zapotrzebowanie rynku, z uwzględnieniem także dotychczasowych potrzeb wynikających z analizy portfela gwarancji dla dużych przedsiębiorstw, udzielanych dotychczas przez BGK w ramach Funduszu Gwarancji Płynnościowych i Funduszu Gwarancji Kryzysowych”.

Poza tym rozszerzona ma zostać oferta poręczeniowo-gwarancyjna BGK dla małych i średnich przedsiębiorstw o gwarancje transakcji faktoringowych i transakcji leasingowych oraz pożyczek leasingowych, które zostały opracowane i wdrożone w ramach wsparcia tej grupy firm w walce ze skutkami pandemii.

Istotnym zapisem projektowanych przepisów jest wymóg, aby beneficjent musiał ujawniać więcej informacji chronionych, a także poddawać się badaniom ewaluacyjnym.

PAP/IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA