fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonDuzi dla małych, czyli sposób na wsparcie MŚP

Duzi dla małych, czyli sposób na wsparcie MŚP

Od momentu powstania Ministerstwa Aktywów Państwowych zarysowuje się nowe podejście do roli spółek Skarbu Państwa w gospodarce.

Z jednej strony to oczywiste, że spółki Skarbu Państwa powinny się koncentrować na własnej działalności, wypracowywaniu zysku i zapewnieniu bezpieczeństwa państwa w danym sektorze (energetycznym, paliwowym, finansowym itp.), z drugiej – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, by pełniły również funkcję motoru, którego moc pozwoli uzyskać odpowiednią dynamikę także mniejszym przedsiębiorstwom. Dzięki temu spółki te mogłyby (a w zasadzie powinny) stać się ogromnym wsparciem dla całego sektora MŚP. To taka koncepcja, którą można zamknąć w stwierdzeniu „duzi dla małych”.

Niewątpliwie taki segment działalności polskich czempionów powinien być pewnego rodzaju misją, szczególnie we wspieraniu innowacyjności i konkurencyjności kooperantów, z którymi spółki wchodzić będą w biznesowe relacje. Czas odbudowy gospodarki po lockdownie związanym z pandemią to doskonały moment, by taką koncepcję na poważnie zacząć realizować. Chodzi o to, by spółki Skarbu Państwa budowały takie organizmy, które wokół nich pozwolą funkcjonować innym, mniejszym podmiotom. Słusznie w lipcowym numerze „Forum Polskiej Gospodarki” zauważył prezes Kongresu 590 Remigiusz Kopoczek, że to nie tylko kwestia kontraktów czy prowadzenia wspólnych interesów, ale samego faktu, że duża firma pokazuje dobre praktyki, jakie wprowadziła i jakie sprawiły, że dynamiczniej się rozwija. Bo tak naprawdę ci duzi mogą wspomóc tych mniejszych na wiele sposobów: pod względem technologicznym, marketingowym, w kwestii działania z kooperantami, w kulturze pracy, odpowiedniej obsłudze klienta itd. Kształcić, edukować, wspierać, pokazywać nowe trendy. Płaszczyzn do wspólnego działania jest wiele.

Taka współpraca będzie dla firm z sektora MŚP nieoceniona. Tym bardziej, że przecież wiele z tych firm nie stać na jakieś skomplikowane i drogie analizy, badania rynku czy eksperymenty technologiczne. To byłby niezwykle cenny wkład spółek Skarbu Państwa w rozwój całej naszej gospodarki.

Na razie o współpracy dużych podmiotów z sektorem MŚP mówi się raz na jakiś czas, głównie przy głośnych inwestycjach, jak przekop Mierzei Wiślanej czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Takie inwestycje – co oczywiste – powinny być olbrzymią okazją dla polskich małych i średnich firm. Do tego, by firmy te mogły zarobić, zbudować rozpoznawalność marki i się rozwijać. Ale za hasłem „duzi dla małych” kryje się coś więcej – zbudowanie pewnego naturalnego mechanizmu współdziałania w każdych warunkach i przy każdej okazji. Być może do stworzenia takiego mechanizmu przyczyni się nowa ustawa Prawo Zamówień Publicznych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku. Według zapewnień tych, którzy nad nią pracowali, ma ona dać poważny impuls prorozwojowy średnim i małym firmom, w których dominuje polski kapitał. Dobre prawo z jednej strony, dobra praktyka w spółkach Skarbu Państwa z drugiej – to wszystko może sprawić, że hasło „duzi dla małych” zacznie być skutecznie realizowane. Oby tak było.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA