fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiDwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.

Gabinet Donalda Tuska chce zmienić zasady rozliczeń firmowej składki zdrowotnej – poinformowała „Rzeczpospolita”. W minionym tygodniu na posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw przedsiębiorczości przedstawiono dwa pomysły dla nowego rozwiązania.

Zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej mają być rozwiązaniem na zamieszanie, które zostało wprowadzone dwa lata temu przez Polski Ład, od kiedy to przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu w rozliczeniu miesięcznym. To komplikuje życie przedsiębiorcom, bo w wielu firmach dochód będący podstawą wymiaru składki różni się od dochodu podatkowego, przez co konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji.

Pierwszy pomysł nowego rządu na zaradzenie obecnym problemom biznesu to opłacanie co miesiąc składki zryczałtowanej w stałej kwocie, co ułatwiłoby życie przedsiębiorcom i księgowym. Stała składka nie wymagałaby też składania miesięcznych deklaracji, co  oszczędziłoby czas, ale też pieniądze. W przypadku rozliczenia rocznego podstawa wymiaru składki byłaby tożsama z podatkową, dzięki czemu nie trzeba byłoby prowadzić dodatkowej ewidencji.

Drugie rozwiązanie, które jest rozpatrywane przez władze to umożliwienie przedsiębiorcom wyboru, jak będą obliczać składkę, czyli albo według progresywnych przedziałów uzależnionych od przychodu, albo według dochodu podatkowego. W ten sposób przedsiębiorcy samodzielnie decydowaliby, co jest dla nich korzystniejsze.

Na razie trwają dopiero analizy dotyczące reformy i na ewentualne zmiany trzeba będzie poczekać, bo modyfikacje należy jeszcze skonsultować z innymi ministerstwami i skorelować ze zmianami w podatkach.

Żródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA