fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajDwa tysiące złotych kary za sprzedaż energetyków nieletnim

Dwa tysiące złotych kary za sprzedaż energetyków nieletnim

Od 1 stycznia wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia.

W sierpniu 2023 roku przyjęto nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którą ograniczona zostanie możliwość sprzedaży napojów energetycznych. Nowe przepisy wejdą w życie jutro. Zakazują one sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim oraz sprzedaży ich na terenie szkół, a także w automatach. 

Za napoje energetyczne uważa się takie, w których składzie poziom kofeiny przewyższa 150 mg/l lub znajduje się w nich tauryna. Wyłączone z restrykcji są substancje, w których te składniki występują naturalnie. 

Złamanie zakazu będzie oznaczało możliwość ukarania sprzedawcy grzywną w wysokości do 2 tysięcy złotych. 

Na polskim rynku jest dostępnych co najmniej 50 marek napojów energetycznych. Ich producenci prowadzą szeroko zakrojone akcje reklamowe. Oferta jest skierowana do osób, które chcą dzięki energetykom chwilowo zmniejszyć uczucie zmęczenia i senności oraz skłonić organizm do większego wysiłku. 

Lekarze powszechnie ostrzegają przed negatywnymi dla zdrowia skutkami spożywania napojów typu energy drink. Pijące je osoby muszą się liczyć z takimi konsekwencjami jak wzrost ciśnienia, kołatanie serca, uczucie niepokoju, ból w klatce piersiowej, płytki i przyspieszony oddech, zawroty i ból głowy czy problemy żołądkowe. 

gov.pl, sip.lex.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA