fbpx
poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaKrajDwa tysiące złotych kary za sprzedaż energetyków nieletnim

Dwa tysiące złotych kary za sprzedaż energetyków nieletnim

Od 1 stycznia wchodzi w życie zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób, które jeszcze nie ukończyły 18. roku życia.

W sierpniu 2023 roku przyjęto nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, zgodnie z którą ograniczona zostanie możliwość sprzedaży napojów energetycznych. Nowe przepisy wejdą w życie jutro. Zakazują one sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim oraz sprzedaży ich na terenie szkół, a także w automatach. 

Za napoje energetyczne uważa się takie, w których składzie poziom kofeiny przewyższa 150 mg/l lub znajduje się w nich tauryna. Wyłączone z restrykcji są substancje, w których te składniki występują naturalnie. 

Złamanie zakazu będzie oznaczało możliwość ukarania sprzedawcy grzywną w wysokości do 2 tysięcy złotych. 

Na polskim rynku jest dostępnych co najmniej 50 marek napojów energetycznych. Ich producenci prowadzą szeroko zakrojone akcje reklamowe. Oferta jest skierowana do osób, które chcą dzięki energetykom chwilowo zmniejszyć uczucie zmęczenia i senności oraz skłonić organizm do większego wysiłku. 

Lekarze powszechnie ostrzegają przed negatywnymi dla zdrowia skutkami spożywania napojów typu energy drink. Pijące je osoby muszą się liczyć z takimi konsekwencjami jak wzrost ciśnienia, kołatanie serca, uczucie niepokoju, ból w klatce piersiowej, płytki i przyspieszony oddech, zawroty i ból głowy czy problemy żołądkowe. 

gov.pl, sip.lex.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA