fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajDwugłos polskich władz na temat Chin i TikToka

Dwugłos polskich władz na temat Chin i TikToka

Polskie władze w ostatnim czasie wypowiadają się na temat działań Chin i należącego do chińskiej firmy TikToka. Widać różnice w tych opiniach.

Premier Mateusz Morawiecki w brytyjskim dzienniku „Financial Times” negatywnie ocenił perspektywy pośrednictwa Chin w procesie pokojowym na Ukrainie, zwłaszcza po rozmowach między chińskim prezydentem Xi Jinpingiem a rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie w zeszłym tygodniu. – Nie wierzę, że Chiny są dobrym pośrednikiem w tych okolicznościach. Są zbyt mocno antywolnościowe i prorosyjskie – powiedział Morawiecki.

Z kolei kilka dni wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz stwierdził w Radiu Zet, że Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej. – Mają możliwość oddziaływania na Władimira Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę. Powinien on dostać lekcję od całego świata zainteresowanego pokojem – ocenił.

– Władimir Putin zabiega o jak najlepsze relacje z Chinami mając świadomość, że połowa świata, w tym cały świat wolny, demokratyczny i najbardziej rozwinięty gospodarczo podchodzi bardzo, bardzo krytycznie – mówiąc dyplomatycznie – do polityki rosyjskiej. Rosja poszukuje dzisiaj innych partnerów i staje się powoli klientem Chin albo chciałaby się stać ich klientem – zaznaczył Marcin Przydacz.

– Ale tutaj cały czas działa dyplomacja, działa i zachęca Chiny do odegrania pozytywnej roli. Chiny równie dobrze mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizacji tej politycznej rzeczywistości; mają możliwość oddziaływania na Władimira Putina, by zakończył tę brutalną agresję przeciwko suwerennemu państwu ukraińskiemu – podkreślił prezydencki minister. Dodał też, że „dopóki piłka jest w grze, należy próbować wszelkich możliwych narzędzi”.

Różnice zdań w polskim obozie rządzącym dotyczą także stosunku polskiego rządu do TiKToka, którego właścicielem jest pochodząca z Chin firma, mająca siedzibę w Singapurze. Aplikacja jest na celowniku wielu krajów zachodnich na czele z USA i Komisji Europejskiej, gdzie wprowadzanie są zakazy jej użytkowania na urządzaniach rządowych. Zarzuty dotyczą możliwości przekazywania danych użytkowników do Chin. Firma zaprzecza tym oskarżeniom.

Rządowa rada ds. cyfryzacji w projekcie stanowiska, do którego dotarły Polityka Insight i „Rzeczpospolita” ocenia, że TikTok powinien zostać zablokowany na służbowych urządzeniach członków i pracowników parlamentu, rządu, instytucji rządowych i administracji publicznej. Chce też szybszego wykluczenia z infrastruktury telekomunikacyjnej sprzętu chińskich producentów.

W projektowanym stanowisku rada ds. cyfryzacji, wyraża zaniepokojenie co do bezpieczeństwa danych na urządzeniach, na których zainstalowano TikToka. Zaznaczyła, że „podziela obawy, że chińskie firmy technologiczne, w tym aplikacja TikTok, mogą wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w gromadzeniu ogromnych ilości danych na całym świecie – ze szczególnym naciskiem na cele polityczne i bezpieczeństwa o wysokiej wartości”. Rząd ma się zająć stanowiskiem rady tym tygodniu.

Tydzień temu szef sejmowej komisji spraw zagraniczny Radosław Fogiel i informował, że Polska nie planuje ograniczeń w działalności TikToka, a te mogą wynikać jedynie z ograniczeń unijnych. Z kolei rzecznik rządu Piotr Muller mówił, że Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o informację, która uzasadniałaby wprowadzanie zakazu TiKToka na urządzaniach rządowych.

Na początku marca pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn mówił, ze obecnie nie ma jednoznacznych rekomendacji ws. zakazu korzystania z TikToka i „analizowane są różnego rodzaju chińskie technologie i produkty telekomunikacyjne”. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina, pytany o zakaz korzystania z aplikacji przez pracowników łotewskiego MSZ poinformował, że polscy pracownicy nie mają zakazu korzystania z TikToka.

Wirtualnemedia.pl, Prezydent.pl, TVPInfo, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA