fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonDziękujemy ci, o Rządzie!

Dziękujemy ci, o Rządzie!

My, przedsiębiorcy z południowych województw Polski: hotelarze, właściciele pensjonatów i kwater prywatnych, przewoźnicy autokarowi i busowi, taksówkarze, właściciele kawiarni, restauracji i zajazdów, licznych punktów usługowych oraz wypożyczalni sprzętu sportowego, dzierżawcy wyciągów narciarskich i firm je obsługujących dziękujemy Panu Premierowi za dogłębnie przemyślaną i zakomunikowaną ze stosownym wyprzedzeniem zmianę polegającą na kumulacji ferii zimowych w okresie pomiędzy pierwszymi dniami stycznia a 17-18 stycznia.

W mądrości swojej oraz czerpiąc z krynicy wiedzy licznych i znakomitych ekspertów, przy doskonałym rozpoznaniu realiów życia społecznego w Polsce oraz charakteru prowadzonej przez nas sezonowej działalności, podjęliście jedynie słuszną decyzję!
Bo ferie nie mogą odbyć się przecież w różnych terminach! Kumulacja przerwy świątecznej niewątpliwie zredukuje zagrożenie epidemiologiczne, stawiając nas jednocześnie w znakomitej sytuacji: wszyscy będą chcieli do nas przyjechać w niemal jednym momencie. Wirus przecież tak kocha tłok. Meldujemy też posłusznie, że jesteśmy do tego doskonale przygotowani. Na te przygotowania daliście nam przecież bardzo dużo czasu, a nasi goście będą mogli liczyć na komfort i bezpieczeństwo pobytu, niskie ceny oraz bezproblemowy zwrot pieniędzy – jeśli komuś zmiana terminu rezerwacji się nie podoba.

W pokorze musimy przyznać też rację stereotypowemu przekonaniu, że jesteśmy tylko pazernymi wielbicielami dudków, a teraz dopływ tychże do nas zostanie wreszcie skutecznie zahamowany! Nasi goście mogą przecież przyjechać w góry latem albo w ogóle nie przyjeżdżać, zamykając siebie i swoje dzieci w domach. Czy tak nie będzie zdrowiej i bezpieczniej?! Przy tym narty i inne sporty zimowe to luksusowa i droga fanaberia, nie zapominajmy o tym ani na chwilę!

W tej sytuacji, wygląda na to, że należy wprowadzić jeszcze lepsze i zapewne jedyne słuszne rozwiązanie, które poskromi pandemię – zakazać ludziom przemieszczania się w sezonie wakacyjno-turystycznym. W ten to oto sposób problem ferii zimowych zostanie ostatecznie rozwiązany.

Ogromne podziękowania! Chcielibyśmy wyrazić je jeszcze na inne sposoby, tak wielka jest nasza wdzięczność.

Przedsiębiorcy z Południa Polski

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA