fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum“Dziel i rządź” - czyli starożytna strategia w wydaniu kremlowskim

“Dziel i rządź” – czyli starożytna strategia w wydaniu kremlowskim

Jak podaje bowiem hiszpańska prasa powołując się na informacje przekazane przez Sąd Krajowy i Administracyjny (Audiencia Nacional) w kataloński kryzys zaangażowane były rosyjskie służby wywiadowcze.

Rosyjskie służby

Jak ustalił dziennik “El Pais” powołując się na śledztwo prowadzone przez s ąd Audienciab Nacional w Madrycie w zeszłoroczne separatystyczne zamieszki na ulicach Barcelony zaangażowane były rosyjskie wojskowe służby wywiadowcze GRU nr 29155. Co ciekawe już rok temu ta sama gazeta informowała działaniach dezinformacyjnych związanych z kryzysem katalońskim w rosyjskich mediach oraz cyberprzestrzeni. El Pais skrytykował wtedy Władimira Putina za interweniowanie w sprawy wewnętrzne Hiszpanii w celu zwiększenia niestabilności narodowej. Dziennik zauważył, iż działania Kremla polegające na wprowadzaniu w obieg nieprawdziwych wiadomości jakoby np. “Parlament Europejski przyznał Katalończykom prawo do samostanowienia” oraz porównywanie działań Rządu Centralnego w Madrycie do dyktatury generała Franco, to nic innego jak dawanie pożywki separatystom i dalsze dzielenie hiszpańskiego społeczeństwa. Zgodnie z doniesieniami “ABC” jednym z rosyjskich szpiegów działających na terenie Katalonii był niejaki Denis Siergiejew. Wyższy oficer rosyjskich służb wywiadowczych pod zmienionym nazwiskiem (Siergiej Fedotow) miał na krótko przed przeprowadzeniem nielegalnego referendum kilkukrotnie odwiedzić Barcelonę. Zdaniem hiszpańskich mediów tuż przed październikowym głosowaniem, aby zwiększyć napięcie na linii Barcelona – Madryt. rosyjscy szpiedzy przeprowadzili serię hakerskich ataków, hiszpańska prasa nie podaje jednak szczegółów na temat przeprowadzonych przez rosjan cyber działań.

Nowe wątki

W październiku tego roku hiszpańska Gwardia Cywilna (Guardia Civil) aresztowała dwóch mężczyzn wobec których aktualnie prowadzone jest dochodzenie w związku z sabotażem oraz wspieraniem katalońskich separatystów. Jak ustalił dziennik “El Mundo” do zatrzymania doszło na autostradzie AP-7 w kierunku Francji. Podczas rewizji prowadzonego przez obywateli Rosji oraz Ukrainy pojazdu odkryto “gotowy do użycia granat”. Mężczyźni próbowali przedostać się na teren Francji, krótko po tym jak Hiszpański Sąd Najwyższy skazał liderów katalońskich separatystów na kary więzienia od 8 do 13 lat. Obecnie badane jest czy zatrzymani mężczyźni mogli współpracować z oskarżoną o próbę dokonania ataku terrorystycznego separatystyczną organizacją Rady Obrony Republiki (CDR) oraz sprawdzane są ich ewentualne relacje z rosyjskim wywiadem.

Po raz kolejny Hiszpania lekcją dla Polski?

Przykład Hiszpanii, to najlepszy dowód na to, że słaba i podzielona Unia Europejska jest tym, co rzeczywiście interesuje Putina. Wartości takie jak demokracja, wolność zgromadzeń oraz ochrona praw człowieka, są traktowane przez Kreml jako bezpośrednie zagrożenie wobec obowiązującego systemu. Putin chcąc umocnić swoją pozycję lidera coraz częściej miesza się w zagraniczne konflikty (albo też sam je wywołuje). Wydaje się, że polityka zagraniczna, to temat zastępczy dla pogrążonej w stagnacji gospodarczej Rosji. Biorąc pod uwagę imperialistyczne zapędy rosyjskich władz, tak ważne jest umacnianie współpracy w ramach NATO oraz utrzymywanie spójności wewnątrz Unii Europejskiej. Rosja już od lat prowadzi z Zachodem wojnę hybrydową. Przynależność do NATO oraz Unii Europejskiej, to parasol ochronny dla wielu państw w tym także dla Polski. Szkoda tylko, że niektórzy politycy tak często o tym zapominają.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA