fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKraj"Dziesiątka Rzecznika" - plan Abramowicza na pomoc przedsiębiorcom

„Dziesiątka Rzecznika” – plan Abramowicza na pomoc przedsiębiorcom

Szef rządu pochwalił się gospodarczymi dokonaniami gabinetu po wybuchu pandemii. Nie omieszkał przy tym podkreślić roli prezydenta Andrzeja Dudy. – Mamy szansę na wyjście z kryzysu ze znakiem kształtu litery V, czyli zwycięstwa. Ale do tego potrzebne jest dobre rządzenie, razem z prezydentem Andrzejem Dudą. Programy antykryzysowe nie byłyby możliwe bez prezydenta Andrzeja Dudy – mówił Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami na Stadionie Narodowym. Premier podkreślał, że w przygotowaniu kolejnych tarcz wsłuchiwał się w głosy przedsiębiorców: „tych małych, średnich i dużych, co pozwoliło ocalić 5 mln miejsc pracy”.

Szef rządu dużo mówił o roli Andrzeja Dudy w całym procesie pomocy firmom. To ewidentne wsparcie dla prezydenta ubiegającego się o reelekcję i powrót do realizacji założeń kampanii z jej początku. Czyli stawiania na pokazanie współpracy obozu Zjednoczonej Prawicy w sprawach, które Polaków interesują najbardziej: gospodarczych i społecznych, a nie światopoglądowych.

Premier ostrzegał także przed wyborem innego niż Andrzej Duda kandydata na prezydenta. Odwołał się do sportowego porównania. – Wszyscy pamiętamy, czym skończyła się zmiana trenera Hiszpanii tuż przed mistrzostwami świata. Drużyna składająca się z samych gwiazd wygrała jeden mecz – mówił premier.

Ale kampania kampanią, a przedsiębiorcy wciąż liczą na realną pomoc państwa. Podczas spotkania przedsiębiorcy poprosili o pomoc dla branży turystycznej.

– Apeluję do premiera, by rozważył niski, 8-procentowy VAT dla tej branży. Recesję przechodzimy bardzo płytko. Mam nadzieję, że będziemy się z tego wygrzebywać i dojdzie do szybkiego odbicia – mówił Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Sytuacja po odmrożeniu gospodarki będzie trudna. Pieniędzy budżetowych raczej nie będzie, bo zostały już wykorzystane na pomoc. Dlatego jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw proponuję rozwiązania, które dokonają się bez skutków budżetowych – powiedział portalowi fpg24.pl minister Adam Abramowicz.

Jakie to rozwiązania. To tzw. „Dziesiątka Rzecznika”, czyli postulaty 220 organizacji zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Zakładają one m.in. reformę ZUS, czyli wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki (Każdy przedsiębiorca mógłby zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę, czy też chce oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie. Przedsiębiorca miałby obowiązek opłacać składkę zdrowotną na NFZ) oraz mały ZUS dla wszystkich przedsiębiorców przy późniejszej niewielkiej emeryturze, na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS. Dodatkowo rzecznik apeluje także m.in. o: pozostawienie płacy minimalnej bez zmian, wprowadzenie zasady odpowiedzialności karnej i majątkowej dla urzędników popełniających błędy, uchwalanie prawa gospodarczego z półrocznym terminem wejścia nowych przepisów w życie, możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń, a także ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA