fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDziesiątki biednych państw wydają więcej na obsługę zadłużenia niż na edukację

Dziesiątki biednych państw wydają więcej na obsługę zadłużenia niż na edukację

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że już 3,3 miliarda ludzi mieszka w państwach wydających na spłatę odsetek od długów większe kwoty niż na systemy oświaty.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazywa obecne realia „miażdżącym kryzysem zadłużenia”. Jego zdaniem ta sytuacja oznacza porażkę światowego systemu finansowego. Uważa on, że poziom długu publicznego jest „oszałamiający” i tym bardziej niepokojący, że cały czas rośnie.

Niektórzy płacą osiem razy więcej od innych

Antonio Guterres zwraca uwagę, że kraje afrykańskie płacą średnio od swoich pożyczek cztery razy większe odsetki niż USA i osiem razy większe od tych, które są naliczane od zobowiązań zaciągniętych przez najbogatsze kraje Europy.

Tym samym konieczność spłaty długów prowadzi do tego, że ubogie państwa nie mają wystarczających środków na eliminację ubóstwa, inwestycje w edukację czy na rozwój źródeł energii odnawialnej.

Covid = zadłużenie

Z wysokim poziomem zadłużenia mierzy się obecnie 59 państw całego świata. W 2011 roku problem ten dotyczył 22 krajów. Zmiana ta jest efektem m.in. masowo zaciąganych przez rządy pożyczek na przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19.

Obecnie suma długów publicznych wszystkich państw globu sięga poziomu 92 bln dolarów.

apnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA