fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatDziesiątki tysięcy naukowców wyjechało z Rosji

Dziesiątki tysięcy naukowców wyjechało z Rosji

Rosyjską naukę czekają potężne wyzwania kadrowe, ponieważ ludzie zatrudnieni w instytucjach badawczych masowo opuszczają kraj i wyjeżdżają za granicę.

Według profesora Valentina Parmona, wiceprezesa Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), przez ostatnie pięć lat jego państwo opuściło aż 50 tysięcy naukowców.

Ile powinni zarabiać naukowcy?

Główny problem polega na tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat żaden inny kraj nie stracił tylu pracowników naukowych co Rosja. Gdy wszyscy mówią o suwerenności technologicznej, gdzie przyszłość zależy od technologii opartej na nauce, nam brakuje osób mogących je rozwijać

– powiedział Valentin Parmon, będący też szefem syberyjskiego oddziału RAN.

Jego zdaniem konieczny jest znaczny, nawet trzykrotny, wzrost wydatków państwa na naukę. Profesor Parmon uważa, że minimalne wynagrodzenie naukowców powinno być na poziomie dwa razy większym niż średnia pensja w danym regionie.

Uciekają nie tylko ludzie nauki

Po rozpoczęciu przez Federację Rosyjską wojny na Ukrainie z kraju wyjechało też 100 tysięcy informatyków, którzy stanowili ok. 10 procent pracowników sektora IT. W zdecydowanej większości po opuszczeniu kraju nadal – zdalnie – pracowali dla rosyjskich przedsiębiorstw.

rbc.ru, interfax.ru, news.yahoo.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA