fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDziesiątki tysięcy naukowców wyjechało z Rosji

Dziesiątki tysięcy naukowców wyjechało z Rosji

Rosyjską naukę czekają potężne wyzwania kadrowe, ponieważ ludzie zatrudnieni w instytucjach badawczych masowo opuszczają kraj i wyjeżdżają za granicę.

Według profesora Valentina Parmona, wiceprezesa Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), przez ostatnie pięć lat jego państwo opuściło aż 50 tysięcy naukowców.

Ile powinni zarabiać naukowcy?

Główny problem polega na tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat żaden inny kraj nie stracił tylu pracowników naukowych co Rosja. Gdy wszyscy mówią o suwerenności technologicznej, gdzie przyszłość zależy od technologii opartej na nauce, nam brakuje osób mogących je rozwijać

– powiedział Valentin Parmon, będący też szefem syberyjskiego oddziału RAN.

Jego zdaniem konieczny jest znaczny, nawet trzykrotny, wzrost wydatków państwa na naukę. Profesor Parmon uważa, że minimalne wynagrodzenie naukowców powinno być na poziomie dwa razy większym niż średnia pensja w danym regionie.

Uciekają nie tylko ludzie nauki

Po rozpoczęciu przez Federację Rosyjską wojny na Ukrainie z kraju wyjechało też 100 tysięcy informatyków, którzy stanowili ok. 10 procent pracowników sektora IT. W zdecydowanej większości po opuszczeniu kraju nadal – zdalnie – pracowali dla rosyjskich przedsiębiorstw.

rbc.ru, interfax.ru, news.yahoo.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA