fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKraj„Dziewczyny na politechniki!” – co to za kampania?

„Dziewczyny na politechniki!” – co to za kampania?

Choć udział kobiet wśród studentów publicznych uczelni technicznych z roku na rok rośnie, to jednak kierunki techniczne ciągle są zdominowane przez mężczyzn.

W roku akademickim 2021/2022 udział kobiet na polskich uczelniach technicznych wyniósł 35 proc. – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2023” przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Jak się jednak okazuje, na niektórych kierunkach udział studentek nie przekracza nawet 5 proc. Mowa tutaj na przykład o automatyce i robotyce przemysłowej. Fundacja Perspektywy wskazuje, że taka sytuacja jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego i przywołuje wyniki badań, które mówią, że zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych. W związku z tym aktywiści apelują o wzmocnienie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji, a służyć temu ma kampania „Dziewczyny na politechniki! Dziewczyny do ścisłych”.

Akcja ta od szesnastu lat zmienia polskie uczelnie techniczne i wydziały ścisłe. W jej ramach na politechnikach i wydziałach ścisłych w całej Polsce dzieją się dedykowane dni otwarte, w szkołach średnich mają miejsce sesje informacyjno-inspiracyjne, a w przestrzeni publicznej pojawiają się role-models – ambasadorki akcji – naukowczynie, inżynierki i pracownice firm technologicznych opowiadające swoje historie kariery i inspirujące nimi nowe pokolenie przyszłych technolożek

– powiedziała dr Blanka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji.

Kobiety na politechnikach – gdzie jest ich najwięcej

Jeśli chodzi o polskie uczelnie techniczne, to w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kobiet studiowało na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie było to ok. 20 proc. Na drugim końcu listy znalazły się natomiast: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (5 proc.), Uniwersytet Morski w Gdyni (6 proc.) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej (7 proc.).

W podsumowaniu raportu napisano również, że kobiety stanowią mniejszość wśród nauczycieli akademickich pracujących na publicznych uczelniach technicznych – w roku akademickim 2021/2022 panie stanowiły 34 proc. wykładowców w takich szkołach wyższych. Dla porównania wskaźnik ten dla wszystkich uczelni publicznych wyniósł 48 proc.

Źródło: dziewczynynapolitechniki.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA