fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaKraj„Dziewczyny na politechniki!” – co to za kampania?

„Dziewczyny na politechniki!” – co to za kampania?

Choć udział kobiet wśród studentów publicznych uczelni technicznych z roku na rok rośnie, to jednak kierunki techniczne ciągle są zdominowane przez mężczyzn.

W roku akademickim 2021/2022 udział kobiet na polskich uczelniach technicznych wyniósł 35 proc. – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2023” przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Jak się jednak okazuje, na niektórych kierunkach udział studentek nie przekracza nawet 5 proc. Mowa tutaj na przykład o automatyce i robotyce przemysłowej. Fundacja Perspektywy wskazuje, że taka sytuacja jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego i przywołuje wyniki badań, które mówią, że zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych. W związku z tym aktywiści apelują o wzmocnienie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji, a służyć temu ma kampania „Dziewczyny na politechniki! Dziewczyny do ścisłych”.

Akcja ta od szesnastu lat zmienia polskie uczelnie techniczne i wydziały ścisłe. W jej ramach na politechnikach i wydziałach ścisłych w całej Polsce dzieją się dedykowane dni otwarte, w szkołach średnich mają miejsce sesje informacyjno-inspiracyjne, a w przestrzeni publicznej pojawiają się role-models – ambasadorki akcji – naukowczynie, inżynierki i pracownice firm technologicznych opowiadające swoje historie kariery i inspirujące nimi nowe pokolenie przyszłych technolożek

– powiedziała dr Blanka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji.

Kobiety na politechnikach – gdzie jest ich najwięcej

Jeśli chodzi o polskie uczelnie techniczne, to w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kobiet studiowało na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie było to ok. 20 proc. Na drugim końcu listy znalazły się natomiast: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (5 proc.), Uniwersytet Morski w Gdyni (6 proc.) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej (7 proc.).

W podsumowaniu raportu napisano również, że kobiety stanowią mniejszość wśród nauczycieli akademickich pracujących na publicznych uczelniach technicznych – w roku akademickim 2021/2022 panie stanowiły 34 proc. wykładowców w takich szkołach wyższych. Dla porównania wskaźnik ten dla wszystkich uczelni publicznych wyniósł 48 proc.

Źródło: dziewczynynapolitechniki.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA