fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesDzisiaj posiedzenie „okrągłego stołu”

Dzisiaj posiedzenie „okrągłego stołu”

Ministerstwo rolnicta i rozwoju wsi organizuje spotkanie z przedstawicielami polskiego rolnictwa w sprawie zbóż.

Organizowane przez resort rolnictwa posiedzenie „okrągłego stołu” będzie dotyczyć sytuacji na krajowym rynku zbóż i pozycji polskich producentów płodów rolnych. Wezmą w nim udział rolnicy oraz przedstawiciele firm skupujących, przetwarzających i wywożących zboża.

Spotkanie to skutek załamania sytuacji na krajowym rynku wskutek importu ok. 2,8 mln ton zbóż z Ukrainy, która jest jednym z największych ich producentów na świecie. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, przed nowym sezonem priorytetem stało się opróżnienie silosów zbożowych, w których magazynowane są nadwyżki z ostatnich zbiorów. Spadające ceny skupu pszenicy, kukurydzy czy rzepaku nie zachęcają do sprzedaży dużych partii magazynowanego towaru. Henryk Kowalczyk zapewnił, że rząd przygotuje dopłaty do różnego rodzaju działań.

Sama Komisja Europejska zgodziła się na wsparcie dla producentów zbóż ze środków krajowych w wysokości 600 mln zł. Dopłaty będą dotyczyć kukurydzy i pszenicy konsumpcyjnej sprzedanych między połową grudnia 2022 r. a końcem maja 2023 r.. Wysokość wsparcia będzie zależna od miejsca uprawy, jej skali oraz średnich plonów danego gatunku zbóż. Mowa tu o kwotach od 150 do 250 zł za tonę. Na najwyższe dopłaty mogą liczyć rolnicy z województw graniczących z Ukrainą.

W wykazie prac legislacyjnych rządu znajduje się też projekt rozporządzenia w sprawie dopłat do transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. W zależności od odległości od portów producenci tych gatunków zbóż mogliby liczyć na dopłaty od 100 do 200 zł do tony.

IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA