fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaArchiwumDziura w budżecie? No to będzie podatek od plastiku i dwutlenku węgla...

Dziura w budżecie? No to będzie podatek od plastiku i dwutlenku węgla…

Parlament Europejski planuje zrewolucjonizować podstawy budżetu wspólnotowego. Jak? Poprzez wprowadzenie koszyka wspólnych podatków, których pobór pozwoliłby (zgodnie z wyliczeniami euroizby) na uzyskanie 22 mld euro rocznie.

Wspólnotowe podatki mają dotyczyć tworzyw sztucznych (plastiku) oraz emisji dwutlenku węgla. Parlament Europejski planuje również wprowadzić wspólną podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych lub opodatkować usługi cyfrowe i transakcje finansowe (stawki Google i Tobin). Zaproponowane zmiany to prawdziwy wstrząs dla Wspólnoty, zwłaszcza że sposób finansowania europejskich wydatków nie był reformowany od 1988 r.

Nowe zasady pozwoliłoby wypełnić lukę budżetową pozostawioną przez Zjednoczone Królestwo po Brexicie i zakończyć otwartą bitwę między państwami członkowskimi. Umożliwiłoby to także rozwiązanie fundamentalnego problemu debaty budżetowej, to znaczy: jak utrzymać finansowanie projektów przewodnich UE, takich jak wspólna polityka rolna lub fundusze spójności, podczas konieczności realizacji nowych programów, takich jak cyfryzacja lub rewolucja ekologiczna bez potrzeby zwiększania składek.

W najbliższy czwartek przywódcy 27 państw spotkają się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej, aby omówić wieloletnie plany finansowe na lata 2021-2027. Jak zauważają eksperci, rozmowy nie będą proste – programy, a co za tym idzie potrzeby finansowe, się zwielokrotniły, a po Brexicie w unijnym budżecie brakuje 12 mld euro rocznie wnoszonych przez Zjednoczone Królestwo.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA