fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatDziwny kryzys na rynku nieruchomości w Japonii

Dziwny kryzys na rynku nieruchomości w Japonii

W Tokio ceny nieruchomości osiągnęły rekordowo wysoki – nienotowany od 40 lat – poziom, podczas gdy w pozostałej części kraju miliony nieruchomości nie znajdują nabywcy. Dom w japońskich regionach wiejskich można kupić już za 3,5 tys. euro.

Japoński rynek nieruchomości przeżywa jeden z najdziwniejszych momentów w swojej historii. Podczas gdy ceny mieszkań w Tokio osiągnęły poziom nienotowany od bańki z 1980 r. (częściowo za sprawą zagranicznych inwestorów konkurujących z japońskimi biznesmenami o nieruchomości w stolicy), w pozostałej części kraju ponad 10 milionów domów czeka na nabywcę. Ceny niektórych zaczynają się od 3,5 tys. euro, a większość z nich posiada pola uprawne należące do nieruchomości.

Zaporowe ceny w Tokio

W stolicy Japonii – według danych firmy doradczej Tokyo Kantei – cena metra kwadratowego w trzecim kwartale ubiegłego roku sięgnęła 1,62 mln jenów (10 247 euro), przekraczając tym samym rekordową kwotę 1,4 mln jenów (8861 euro) odnotowaną w roku 1990. Natomiast średnia cena nowych mieszkań pobiła rekord, osiągając w pierwszym półroczu 88,7 mln jenów (560 tys. euro) – jak podaje Instytut Ekonomii Nieruchomości, który monitoruje aktywność na rynku nieruchomości w kraju.

Choć ceny nadal kształtują się na niższych poziomach niż w innych światowych metropoliach, wielu analityków utrzymuje, że osiągnęły one poziom uznawany za niedostępny dla większości Japończyków.

Na wsi dom za darmo

Na drugiej stronie skali znajdują się podmiejskie i wiejskie obszary kraju, które władze starają się ożywić zachęcając mieszkańców do osiedlania się na tych terenach. Władze oferują nawet darmowe domy, jeśli spełni się niezbyt wymagające warunki, takie jak bycie rodziną z członkami poniżej 40 roku życia i posiadanie jednego lub dwojga dzieci. Japońskie władze lokalne wolą oferować opuszczone domy, ponieważ zaniedbane nieruchomości wpływają na krajobraz, a nawet mogą być niebezpieczne, jeśli pozostaną bez opieki przez lata. Chociaż wiele gmin nałożyło nowe podatki, aby zachęcić właścicieli domów do wyburzania lub konserwacji posiadanych nieruchomości, to spadająca populacja Japonii pozostawiła wiele akiya, jak nazywa się te opuszczone domy, samym sobie. Kiedy tak się dzieje, rząd je przejmuje i wystawia na aukcji, często za niewielkie pieniądze. Japończycy co do zasady nie lubią używanych domów, ale obcokrajowcy postrzegają tanią nieruchomość jako okazję.

Plaga pustostanów

Wiele z oferowanych domów zostało opuszczonych głównie z powodu śmierci właścicieli. Czasami nie zostawiają spadkobiercy lub ci odmawiają przyjęcia nieruchomości pozostawionej przez bliskich, bo nie jest im potrzebna, a z uwagi na szacunek do tradycji nie chcą sprzedać rodzinnej ziemi. W każdym razie rezultat jest zazwyczaj taki sam: opuszczony dom, który stopniowo ulega zniszczeniu. Aby zachęcić rodziny do przenoszenia się z dużych miast do regionów położonych poza nimi, instytucje lokalne i regionalne w całym kraju uruchomiły strony internetowe, na których sporządzane są wykazy wolnych nieruchomości. W takich przypadkach mieszkania są zarezerwowane dla obywateli i mieszkańców Japonii, którzy spełniają minimalne wymagania dotyczące wieku, dzieci i innych warunków osobistych.

Nadzieja w obcokrajowcach?

Mimo to część przedstawicieli sektora prywatnego nie wierzy, że rozwiązania rządowe odpowiednio pomagają zainteresowanym nabywcom i utworzyło firmy w celu ułatwienia transakcji. Jedną z takich prywatnych firm jest Your House in Japan, europejsko-japońskie konsorcjum specjalizujące się w aukcjach domów, które pomaga obcokrajowcom w zakupie akiya. Wśród nabywców dominują freelancerzy, zwani cyfrowymi nomadami, którzy wykonują pracę zdalną przy wykorzystaniu nowych technologii i nie są przywiązani do jednego konkretnego miejsca zamieszkania. Część z nabywców kupuje domy w Japonii, remontuje je, a następnie wynajmuje na platformach takich jak Airbnb i zwykle w ciągu kilku miesięcy odzyskuje poniesione koszty. Zdarzają się również tacy kupcy, którzy na stałe przenoszą się do Japonii z uwagi na szereg zalet tego kraju: bezpieczeństwo (znikomy poziom przestępczości), a także doskonała infrastruktura transportowa, zdrowotna i edukacyjna, które razem sprawiają, że Japonia jest doskonałą opcją dla osób poszukujących niedrogiego, bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca do życia i pracy.

Źródło: elconfidencial.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA