fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesE-commerce szuka oszczędności

E-commerce szuka oszczędności

Ze względu na rosnące koszty logistyki handel internetowy szuka oszczędności – donosi „Rzeczpospolita”.

Branża e-commerce w celu obniżenia kosztów prowadzenia biznesu rozważa na przykład rezygnację z darmowych dostaw. Nie wiadomo też, jaka będzie przyszłość polityki darmowych zwrotów, która była przecież motorem napędowym w rozwoju sektora handlu internetowego w trakcie pandemii.

„Ciężar finansowy całej operacji logistycznej na wielu platformach e-handlu brali na siebie sprzedawcy. Od początku roku jednak, przy szalejącej inflacji i rosnących cenach paliw, koszty usług kurierskich – w tym zwrotów – stały się dla branży kulą u nogi” – napisano w dzienniku.

Jeśli polityka darmowych zwrotów zostanie utrzymana, to należy się spodziewać wzrostu cen samych produktów, bowiem sprzedawcy internetowi w jakiś sposób muszą sobie zrekompensować wysokie koszty obsługi odsyłanych zakupów. Trzeba natomiast pamiętać, że dla konsumentów polityka zwrotów jest bardzo ważna.

„Badania pokazują, że aż 84 proc. e-konsumentów chce wiedzieć, jak działa procedura zwrotu przed finalizacją zakupu, a z tej grupy 44 proc. klientów jest w stanie wręcz zrezygnować z zakupu, jeśli będzie niezadowolona z propozycji sprzedawcy w tym zakresie. Z kolei – wedle danych platformy Furgonetka – ponad 61 proc. klientów nie dokonało ponownego zakupu w danym e-sklepie właśnie ze względu na negatywne doświadczenia związane ze zwrotem” – napisano w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA