fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajE-sklepy powstają lawinowo, ale jak sobie radzą?

E-sklepy powstają lawinowo, ale jak sobie radzą?

Co miesiąc w Polsce powstaje nawet kilkaset sklepów internetowych, ale tylko połowa z nich daje sobie dobrze radę – wynika z danych Krajowego Rejestru Sądowego.

Aktualnie w naszym kraju zarejestrowanych jest 54,3 tys. sklepów internetowych, czyli o 2 tys. więcej niż na początku 2022 r. Najszybciej przybywa e-sklepów spożywczych. Według analizy firmy Dun&Broadstreet do końca 2022 r. w Polsce może działać 55 tys. sklepów internetowych. Miesięcznie rejestrowanych jest bowiem ok. 865 nowych, a wykreślanych 525, czyli co miesiąc przybywa mniej więcej 340 e-sklepów.

W analizie wskazano, że wzrost liczby e-sklepów to efekt poszerzania obecnej działalności przez istniejące już sklepy tradycyjne, które decydują się na oferowanie usług też przez internet. Przez pierwszych pięć miesięcy obecnego roku niemal 20 tys. zarejestrowanych w Polsce firm dodało do swojego wpisu w KRS kod PKD oznaczający handel w internecie, a w sumie liczba zarejestrowanych firm prowadzących e-sprzedaż przekracza 250 tys.

Firm, dla których sprzedaż online jest główną zarejestrowaną działalnością jest natomiast właśnie 54,3 tys., ale w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej znajduje się tylko 49 proc. z nich. Bardzo zła sytuacja finansowa dotyczy 21 proc. e-sklepów, a u 30 proc. jest po prostu źle.

– Zniesienie obostrzeń pandemicznych wpłynęło na ograniczenie przez część konsumentów zakupów internetowych i powrót do częstszych zakupów stacjonarnych. Dodatkowo inflacja i wzrosty cen powodują, że coraz więcej osób robi zakupy w bardziej przemyślany sposób i ogranicza się do produktów zaspokajających ich podstawowe potrzeby – wyjaśnił Rafał Gadomski z Advox Studio.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA