fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiat„Economist” pozytywnie o Polsce

„Economist” pozytywnie o Polsce

Brytyjski tygodnik sklasyfikował Polskę na szóstym miejscu w rankingu 23 państw, których gospodarki najlepiej poradziły sobie z pandemią.

Pierwsze miejsce zajęła Dania, a kolejne były Słowenia, Szwecja, Norwegia i Chile. Wspólnie z Polską szóste miejsce zajęła Irlandia. „Economist” przygotowując listę brał pod uwagę zmianę PKB od końca 2019 r., a także przeanalizował dochody gospodarstw domowych, wyniki giełdowe oraz inwestycyjne. Brytyjscy dziennikarze przyjrzeli się też zadłużeniom ocenianych państw.

Analiza powyższych wskaźników wykazała, że wzrost PKB Polski w wybranym okresie wyniósł 3,1 proc., wzrost dochodów na osobę to 3,3 proc., a notowania akcji wzrosły o 25,4 proc. Jednocześnie o 7,1 proc. spadły wydatki inwestycyjne w Polsce, a zadłużenie Polski sięgnęło 5 proc. PKB.

Ostatnie miejsce w rankingu zajęła Hiszpania, która zanotowała spadek PKB o 6,6 proc. Przedostatnia była Wielka Brytania ze spadkiem na poziomie 2,1 proc., którą wyprzedziła Japonia ze spadkiem rzędu 1,9 proc.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA