fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaEfekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Efekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Moskwa zapowiada, że konsekwencją limitów cenowych nakładanych na surowce, będzie zmniejszenie wydobycia ropy i gazu.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak oznajmił, że na początku 2023 roku produkcja ropy naftowej w jego kraju spadnie o 5-7 proc. Oznacza to zmniejszenie ilości wydobywanych baryłek o 500-700 tys. dziennie.

Jest to konsekwencja wprowadzonego 5 grudnia przez kraje G7, Unię Europejską i Australię maksymalnego pułapu ceny w wysokości 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy. Dodatkowo UE, Wielka Brytania, USA, Japonia i Kanada zakazały sprowadzania surowca z tego kraju drogą morską.

Nowak ostrzega, że bez ropy z jego państwa będzie trudno utrzymać poziom globalnego wzrostu gospodarczego. Zwrócił też uwagę na to, że Moskwa cały czas aktywnie poszukuje nowych odbiorców na surowce, co pozwoli zdywersyfikować ich eksport. Wicepremier twierdzi, że skoro wprowadzono pierwsze limity, to jego państwo musi być przygotowane na kolejne podobne działania. Dlatego chce się zabezpieczyć przez ich skutkami współpracując z nowymi partnerami chętnymi do współpracy bez respektowania międzynarodowych ograniczeń.

Władze Rosji cały czas grożą, że całkowicie wstrzymają sprzedaż swoich surowców do krajów, które będą stosować się do limitów cenowych. Konkretne decyzje w tej sprawie ma w najbliższych dniach ogłosić Władimir Putin.

Jednocześnie moskiewski rząd szacuje, że w przyszłym roku cena baryłki ropy na światowych rynkach będzie się utrzymywała w granicy 70-100 dolarów za baryłkę.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA