fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaEfekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Efekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Moskwa zapowiada, że konsekwencją limitów cenowych nakładanych na surowce, będzie zmniejszenie wydobycia ropy i gazu.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak oznajmił, że na początku 2023 roku produkcja ropy naftowej w jego kraju spadnie o 5-7 proc. Oznacza to zmniejszenie ilości wydobywanych baryłek o 500-700 tys. dziennie.

Jest to konsekwencja wprowadzonego 5 grudnia przez kraje G7, Unię Europejską i Australię maksymalnego pułapu ceny w wysokości 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy. Dodatkowo UE, Wielka Brytania, USA, Japonia i Kanada zakazały sprowadzania surowca z tego kraju drogą morską.

Nowak ostrzega, że bez ropy z jego państwa będzie trudno utrzymać poziom globalnego wzrostu gospodarczego. Zwrócił też uwagę na to, że Moskwa cały czas aktywnie poszukuje nowych odbiorców na surowce, co pozwoli zdywersyfikować ich eksport. Wicepremier twierdzi, że skoro wprowadzono pierwsze limity, to jego państwo musi być przygotowane na kolejne podobne działania. Dlatego chce się zabezpieczyć przez ich skutkami współpracując z nowymi partnerami chętnymi do współpracy bez respektowania międzynarodowych ograniczeń.

Władze Rosji cały czas grożą, że całkowicie wstrzymają sprzedaż swoich surowców do krajów, które będą stosować się do limitów cenowych. Konkretne decyzje w tej sprawie ma w najbliższych dniach ogłosić Władimir Putin.

Jednocześnie moskiewski rząd szacuje, że w przyszłym roku cena baryłki ropy na światowych rynkach będzie się utrzymywała w granicy 70-100 dolarów za baryłkę.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA