fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaEfekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Efekt sankcji: Rosja radykalnie ogranicza produkcję ropy

Moskwa zapowiada, że konsekwencją limitów cenowych nakładanych na surowce, będzie zmniejszenie wydobycia ropy i gazu.

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak oznajmił, że na początku 2023 roku produkcja ropy naftowej w jego kraju spadnie o 5-7 proc. Oznacza to zmniejszenie ilości wydobywanych baryłek o 500-700 tys. dziennie.

Jest to konsekwencja wprowadzonego 5 grudnia przez kraje G7, Unię Europejską i Australię maksymalnego pułapu ceny w wysokości 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy. Dodatkowo UE, Wielka Brytania, USA, Japonia i Kanada zakazały sprowadzania surowca z tego kraju drogą morską.

Nowak ostrzega, że bez ropy z jego państwa będzie trudno utrzymać poziom globalnego wzrostu gospodarczego. Zwrócił też uwagę na to, że Moskwa cały czas aktywnie poszukuje nowych odbiorców na surowce, co pozwoli zdywersyfikować ich eksport. Wicepremier twierdzi, że skoro wprowadzono pierwsze limity, to jego państwo musi być przygotowane na kolejne podobne działania. Dlatego chce się zabezpieczyć przez ich skutkami współpracując z nowymi partnerami chętnymi do współpracy bez respektowania międzynarodowych ograniczeń.

Władze Rosji cały czas grożą, że całkowicie wstrzymają sprzedaż swoich surowców do krajów, które będą stosować się do limitów cenowych. Konkretne decyzje w tej sprawie ma w najbliższych dniach ogłosić Władimir Putin.

Jednocześnie moskiewski rząd szacuje, że w przyszłym roku cena baryłki ropy na światowych rynkach będzie się utrzymywała w granicy 70-100 dolarów za baryłkę.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA