fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaEfektywność energetyczna to wymierne korzyści dla firm

Efektywność energetyczna to wymierne korzyści dla firm

TAURON zachęca firmy do działań w kierunku poprawienia efektywności energetycznej w swoich obiektach i budynkach.

Eksperci Grupy TAURON obliczyli, że zastosowanie w budynkach i obiektach przemysłowych rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej może nawet o 30 proc. obniżyć firmom rachunki za energię. W związku z tym TAURON zachęca przedsiębiorców do działań w tym zakresie.

TAURON tłumaczy, że polskie przedsiębiorstwa i instytucje mogą poprawić efektywność energetyczną na przykład przez ograniczenie strat energii albo wprowadzenie nowych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu. Mniejsze zużycie prądu i ciepła można też osiągnąć przez poprawę zarządzania układami ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji.

Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności. Dzięki zarządzaniu energią możliwa jest poprawa efektywności sterowania różnymi układami poprzez dostosowanie zużycia energii, ciepła i innych mediów do zmiennego obciążenia budynku. Nasze wdrożenia pokazują, że w obiektach biurowych oszczędności energetyczne mogą wynieść od 10 do 20 procent rocznego zużycia prądu i ciepła, a w przypadku centrów handlowych sięgać od 15 do nawet 30 procent

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Przykładem obiektu, w którym od trzech lat stosowane są nowoczesne rozwiązana jest hala widowiskowo-sportowa Arena Gliwice. Według wyliczeń przedstawionych przez Zdzisława Wiśniewskiego, dyrektora ds. technicznych gliwickiego obiektu, inteligentne i nowoczesne zarządzanie energią sprawiły, że w ciągu ostatniego roku oszczędności wygenerowane w tej nowoczesnej hali przekroczyły aż 450 MWh.

Źródło: TAURON

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA