fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaEnergetykaEfektywność energetyczna to wymierne korzyści dla firm

Efektywność energetyczna to wymierne korzyści dla firm

TAURON zachęca firmy do działań w kierunku poprawienia efektywności energetycznej w swoich obiektach i budynkach.

Eksperci Grupy TAURON obliczyli, że zastosowanie w budynkach i obiektach przemysłowych rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej może nawet o 30 proc. obniżyć firmom rachunki za energię. W związku z tym TAURON zachęca przedsiębiorców do działań w tym zakresie.

TAURON tłumaczy, że polskie przedsiębiorstwa i instytucje mogą poprawić efektywność energetyczną na przykład przez ograniczenie strat energii albo wprowadzenie nowych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność danego procesu. Mniejsze zużycie prądu i ciepła można też osiągnąć przez poprawę zarządzania układami ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji.

Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności. Dzięki zarządzaniu energią możliwa jest poprawa efektywności sterowania różnymi układami poprzez dostosowanie zużycia energii, ciepła i innych mediów do zmiennego obciążenia budynku. Nasze wdrożenia pokazują, że w obiektach biurowych oszczędności energetyczne mogą wynieść od 10 do 20 procent rocznego zużycia prądu i ciepła, a w przypadku centrów handlowych sięgać od 15 do nawet 30 procent

– powiedział cytowany w komunikacie prasowym Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Przykładem obiektu, w którym od trzech lat stosowane są nowoczesne rozwiązana jest hala widowiskowo-sportowa Arena Gliwice. Według wyliczeń przedstawionych przez Zdzisława Wiśniewskiego, dyrektora ds. technicznych gliwickiego obiektu, inteligentne i nowoczesne zarządzanie energią sprawiły, że w ciągu ostatniego roku oszczędności wygenerowane w tej nowoczesnej hali przekroczyły aż 450 MWh.

Źródło: TAURON

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA