Z raportu zatytułowanego „Green economy – wpływ zielonej ekonomii na klimat i rozwój gospodarczy” wynika, że ekotransformacja może przyspieszyć wzrost gospodarczy nawet o 1,1 pkt proc. rocznie. Dowodem na to może być porównanie średniego łącznego wzrostu PKB w latach 2011-2019 państw przodujących w rozwoju zielonej ekonomii (25,7 proc.) i państw robiących to najwolniej (15,4 proc.).
Analizy PIE wykazały, że Polska zajmuje dopiero 18. miejsce (na 27 państw Unii Europejskiej) w rankingu rozwoju zielonej ekonomii w latach 2011-2019, podczas gdy na czele są Malta, Luksemburg, Litwa, Rumunia i Włochy. Według autorów raportu największy wpływ na rozwój zielonej ekonomii ma zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz ustanowienie optymalnego poziomu taryf gwarantowanych (feed-in-tarrifs) dla OZE.
– Aby dogonić kraje „starej” UE, potrzebujemy przyspieszenia zielonej transformacji. Pozwoliłoby to nie tylko na poprawę jakości środowiska i zmniejszenie zanieczyszczeń oraz zwiększenie możliwości realizacji celów klimatycznych, ale także na wzmocnienie długoterminowego wzrostu gospodarczego – powiedział Adam Juszczak, analityk z zespołu klimatu i energii w PIE. – W ostatnim czasie w Polsce rosną wydatki na cele związane z zieloną ekonomią. 37 proc. środków przeznaczonych od kwietnia do końca 2021 r. na odbudowę polskiej gospodarki po kryzysie trafiło na inwestycje pozytywnie oddziałujące na zieloną transformację. Ten trend powinien być kontynuowany – podsumował ekspert.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny