fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaEkoinwestycje wspomagają wzrost gospodarczy

Ekoinwestycje wspomagają wzrost gospodarczy

Zielone inwestycje przyczyniają się do wzrostu gospodarczego – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Z raportu zatytułowanego „Green economy – wpływ zielonej ekonomii na klimat i rozwój gospodarczy” wynika, że ekotransformacja może przyspieszyć wzrost gospodarczy nawet o 1,1 pkt proc. rocznie. Dowodem na to może być porównanie średniego łącznego wzrostu PKB w latach 2011-2019 państw przodujących w rozwoju zielonej ekonomii (25,7 proc.) i państw robiących to najwolniej (15,4 proc.).

Analizy PIE wykazały, że Polska zajmuje dopiero 18. miejsce (na 27 państw Unii Europejskiej) w rankingu rozwoju zielonej ekonomii w latach 2011-2019, podczas gdy na czele są Malta, Luksemburg, Litwa, Rumunia i Włochy. Według autorów raportu największy wpływ na rozwój zielonej ekonomii ma zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz ustanowienie optymalnego poziomu taryf gwarantowanych (feed-in-tarrifs) dla OZE.

– Aby dogonić kraje „starej” UE, potrzebujemy przyspieszenia zielonej transformacji. Pozwoliłoby to nie tylko na poprawę jakości środowiska i zmniejszenie zanieczyszczeń oraz zwiększenie możliwości realizacji celów klimatycznych, ale także na wzmocnienie długoterminowego wzrostu gospodarczego – powiedział Adam Juszczak, analityk z zespołu klimatu i energii w PIE. – W ostatnim czasie w Polsce rosną wydatki na cele związane z zieloną ekonomią. 37 proc. środków przeznaczonych od kwietnia do końca 2021 r. na odbudowę polskiej gospodarki po kryzysie trafiło na inwestycje pozytywnie oddziałujące na zieloną transformację. Ten trend powinien być kontynuowany – podsumował ekspert.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

Bruksela żąda nowych milionowych wydatków

Do 2050 r. Polska będzie musiała wydać ponad 500 mln euro m.in. na zwiększenie liczebności motyli, nawodnienie osuszonych torfowisk i rekultywację zasobów przyrodniczych.
2 MIN CZYTANIA

Recykling szkodliwy dla zdrowia

Badania naukowe potwierdzają, że tak promowany przez Unię Europejską recykling tworzyw sztucznych jest bardzo niebezpieczny. Chodzi o toksyny.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA