fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFelietonEkonomia to nie fizyka

Ekonomia to nie fizyka

Nie można przejść bezkrytycznie obok stwierdzenia, że uniwersalne prawa ekonomii nie istnieją. Takie prawa są i ekonomia w swojej analizie opiera się na kategoriach formalnych ludzkiego działania - pisze w swoim najnowszym felietonie ks. Jacek Gniadek.

Przemawiając podczas uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w ekonomii – inaczej niż w fizyce – nie ma powszechnie obowiązujących praw, jak chociażby prawo grawitacji. – Jest zbyt wiele współzależności, by ująć je w jednym systemie – dodał.

Zjawiska gospodarcze są złożone i należy premierowi przyznać rację, że trudno je ująć w jeden system. Friedrich A. von Hayek mówił, że wiedza w ekonomii jest rozproszona i jeden umysł nie jest w stanie ogarnąć skomplikowanego działania popytu, podaży i cen. Taką wiedzę posiadają działające na rynku jednostki, ale jest ona cząstkowa i często nawet sprzeczna ze sobą.

Premier ma również rację, że ekonomia nie może naśladować fizyki i nauk ścisłych. Interakcji społecznych nie można studiować jak obiektów nieożywionych. To z tego powody Hayek zaproponował, aby przestać używać greckiego słowa „ekonomia”, gdyż tłumaczone jako „zarządzanie gospodarstwem domowym” sugeruje, że ekonomiści mają jakąś kontrolę nad rynkiem. Austriacki ekonomista zaproponował nowy termin „katalaksja”, zapożyczony od innego greckiego słowa znaczącego „wymieniać”, który przybliża nas bardziej do pojęcia rynku.

Nie można jednak przejść bezkrytycznie obok stwierdzenia, że uniwersalne prawa ekonomii nie istnieją. Takie prawa są i ekonomia w swojej analizie opiera się na kategoriach formalnych ludzkiego działania. Takimi przykładowymi kategoriami są pojęcia zysku, straty, środków i celów, czy preferencja czasowa. Wymaga to jednak pochylenia się nad konkretnym człowiekiem i rezygnacji z myślenia o ekonomii w kategoriach interwencjonizmu państwowego.

W 2008 r. na Akademii Leona Koźmińskiego miała miejsce debata z udziałem Davida D. Friedmana i Grzegorza W. Kołodki pt. „Ile państwa w państwie?”. Amerykański wolnorynkowy ekonomista, z wykształcenia także doktor fizyki teoretycznej, swoje wystąpienie rozpoczął od nakreślenia działania przeciętnego Kowalskiego, który produkuje i wymienia swoje towary z innymi osobami na rynku. Były wicepremier i minister finansów mówił o państwach, PKB i innych wskaźnikach ekonomicznych. Pierwszy mówił o człowieku w działaniu, drugi o systemach, w których człowiek jest tylko bezpodmiotowym elementem.

Bł. Stefan Kard. Wyszyński w książce „Duch pracy ludzkiej” pisał, że Bóg sprawuje swoje rządy w świecie i organizuje jego prawa, a człowiek je tylko odkrywa. W przeciwieństwie do socjalistycznej gospodarki planowej, Wyszyński przedstawia człowieka wolnego i rozumnego, który staje się współpracownikiem Stwórcy i poprzez pracę przemienia stworzony świat. Prymas wyraźnie podkreśla, że nawet najmądrzejszy plan nie może być nikomu narzucony w formie rozkazu. Nie czyni tego nawet sam Stwórca.

Morawiecki we Wrocławiu stwierdził, że neoliberalny model gospodarki zależnej, zastosowany do państw Europy Środkowej, okazał się błędem. Ma znowu rację, gdyż ekonomia nie jest samoczynnym procesem działającym na podstawie praw podaży i popytu.

Jaki z tego wniosek? Rozwiązań nie należy szukać w interwencjonizmie. Po roku 2019 mamy problem, ale wyjściem z sytuacji nie będzie Polski Ład, który uzależni Polaków od rządu. „Rozwiązań problemów społecznych należy szukać w wolności” (Fryderyk Bastiat).

Jacek Gniadek SVD

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA