fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesRośnie liczba centrów handlowych w małych miastach

Rośnie liczba centrów handlowych w małych miastach

W mniejszych miastach w całej Polsce powstaje coraz więcej centrów handlowych – wynika z opublikowanego raportu firmy Colliers.

W raporcie podkreślono, że niemal 90 proc. tych inwestycji to małe parki handlowe o profilu zakupów codziennych. W pierwszej połowie 2022 r. w Polsce oddano do użytku prawie 110 tys. mkw powierzchni handlowych, z czego 19 tys. mkw to rozbudowy. Popyt na powierzchnie handlowe pozostaje zdominowany przez sieci handlowe z branży ekonomicznej, dyskonty i sklepy off-price.

Prognozy na kolejne miesiące mówią, że w małych miastach nadal będą powstawały parki handlowe. Aż 84 proc. nowych powierzchni handlowych oddano bowiem w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. W raporcie podkreślono, że pod koniec czerwca 2022 r. w budowie znajdowało się ok. 325 tys. mkw powierzchni handlowych (Gross Leasable Area), z czego ok. 200 tys. mkw planowane jest do oddania do końca tego roku.

Analiza firmy Colliers pokazała, że istotnym trendem na rynku handlowym jest rozwój modelu mody cyrkularnej, czyli odzieży z przetworzonych tkanin lub obieg używanych ubrań przez ich ponowną sprzedaż.

– Rozwój modelu gospodarki cyrkularnej wpisuje się we wzrost znaczenia społecznej, środowiskowej i ekonomicznej (ESG) odpowiedzialności w branży handlowej, ale także proekologicznej świadomości wśród społeczeństwa. Ostatnie lata przyniosły wzrost aktywności w tym obszarze i pewne jest, że trend ten będzie się umacniał, angażując coraz więcej przedsiębiorstw z branży handlowej – powiedziała senior partner w Colliers Marta Machus-Burek.

W publikacji podkreślono również rosnące znaczenie „szybkich zakupów”, czyli q-commerce, których istotność jest dostrzegana również przez duże marki spożywcze. Te – żeby dostosować się do oczekiwań konsumentów – zawiązują bliższą współpracę z firmami logistycznymi.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA