fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaEkspert widzi szansę na „spolszczenie unijnej polityki klimatycznej”

Ekspert widzi szansę na „spolszczenie unijnej polityki klimatycznej”

Stopniowa rezygnacja Unii Europejskiej z rosyjskich paliw kopalnych otwiera przed Polską szansę, aby postarać się zmienić unijną politykę klimatyczną, żeby była ona dla nas korzystniejsza - wynika z wywiadu udzielonego radiu RMF24 przez Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.

Zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 podkreślił jednak, że plany UE o odejściu od rosyjskich surowców energetycznych do 2027 r. to na pewno nie jest koniec europejskiego Zielonego Ładu. Co więcej, zdaniem eksperta polityka ta zostanie nawet przyspieszona.

— Natomiast to jest pewna szansa na dozbrojenie Zielonego Ładu w takie atrybuty jak np. derusyfikacja czy dywersyfikacja, a więc odejście od dostaw paliw z Rosji, ale jednoczesne poszerzanie katalogu źródeł dostaw nośników energii. Można powiedzieć, że jest to dla Polski unikalna szansa na to, by trochę spolszczyć unijną politykę klimatyczną, by wkomponować w nią takie atrybuty, jakie obecnie ma polska polityka energetyczna, bardzo mocno stawiająca nacisk na konieczność minimalizowania zagrożenia rosyjskiego, związanego z uzależnieniem od płynących z kraju Władimira Putina surowców energetycznych — powiedział Jakub Wiech w rozmowie z Tomaszem Weryńskim.

Dziennikarz RMF24 zapytał również o gazociąg Baltic Pipe, który ma zacząć działać już w październiku. Zdaniem Wiecha gaz przesyłany tą drogą z Norwegii jest konkurencyjny cenowo względem surowca rosyjskiego, ale dla Polski raczej nie będzie jakiejś wyraźnej zmiany ceny w porównaniu do dotychczasowej sytuacji.

— Natomiast warto pamiętać, że Baltic Pipe nie będzie jedynym źródłem dostaw tego surowca do Polski. Mamy też gazoport w Świnoujściu, mamy własne wydobycie, więc ten mix będzie dosyć konkurencyjny i będzie zróżnicowany. Nie ma tutaj obaw, jeżeli chodzi o jakieś zagrożenia cenowe. To jest projekt o głębokim uzasadnieniu ekonomicznym, przyczyni się pozytywnie, jeśli chodzi o sytuację na rynku gazu w Polsce – podkreślił analityk portalu Energetyka24.

Jakub Wiech w wywiadzie zaznaczył, że Polska obecnie nie ma krótkoterminowego planu odejścia od rosyjskiej ropy, natomiast „technicznie” moglibyśmy już sprowadzać gaz drogą morską przez naftoport w Gdańsku, ale płacilibyśmy za to „całkiem sporo”.

Źródło: RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA