fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaEkspert widzi szansę na „spolszczenie unijnej polityki klimatycznej”

Ekspert widzi szansę na „spolszczenie unijnej polityki klimatycznej”

Stopniowa rezygnacja Unii Europejskiej z rosyjskich paliw kopalnych otwiera przed Polską szansę, aby postarać się zmienić unijną politykę klimatyczną, żeby była ona dla nas korzystniejsza - wynika z wywiadu udzielonego radiu RMF24 przez Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.

Zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 podkreślił jednak, że plany UE o odejściu od rosyjskich surowców energetycznych do 2027 r. to na pewno nie jest koniec europejskiego Zielonego Ładu. Co więcej, zdaniem eksperta polityka ta zostanie nawet przyspieszona.

— Natomiast to jest pewna szansa na dozbrojenie Zielonego Ładu w takie atrybuty jak np. derusyfikacja czy dywersyfikacja, a więc odejście od dostaw paliw z Rosji, ale jednoczesne poszerzanie katalogu źródeł dostaw nośników energii. Można powiedzieć, że jest to dla Polski unikalna szansa na to, by trochę spolszczyć unijną politykę klimatyczną, by wkomponować w nią takie atrybuty, jakie obecnie ma polska polityka energetyczna, bardzo mocno stawiająca nacisk na konieczność minimalizowania zagrożenia rosyjskiego, związanego z uzależnieniem od płynących z kraju Władimira Putina surowców energetycznych — powiedział Jakub Wiech w rozmowie z Tomaszem Weryńskim.

Dziennikarz RMF24 zapytał również o gazociąg Baltic Pipe, który ma zacząć działać już w październiku. Zdaniem Wiecha gaz przesyłany tą drogą z Norwegii jest konkurencyjny cenowo względem surowca rosyjskiego, ale dla Polski raczej nie będzie jakiejś wyraźnej zmiany ceny w porównaniu do dotychczasowej sytuacji.

— Natomiast warto pamiętać, że Baltic Pipe nie będzie jedynym źródłem dostaw tego surowca do Polski. Mamy też gazoport w Świnoujściu, mamy własne wydobycie, więc ten mix będzie dosyć konkurencyjny i będzie zróżnicowany. Nie ma tutaj obaw, jeżeli chodzi o jakieś zagrożenia cenowe. To jest projekt o głębokim uzasadnieniu ekonomicznym, przyczyni się pozytywnie, jeśli chodzi o sytuację na rynku gazu w Polsce – podkreślił analityk portalu Energetyka24.

Jakub Wiech w wywiadzie zaznaczył, że Polska obecnie nie ma krótkoterminowego planu odejścia od rosyjskiej ropy, natomiast „technicznie” moglibyśmy już sprowadzać gaz drogą morską przez naftoport w Gdańsku, ale płacilibyśmy za to „całkiem sporo”.

Źródło: RMF24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA