fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaSportEkstraliga Żużlowa i PZM ukarane przez UOKiK

Ekstraliga Żużlowa i PZM ukarane przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa wspólnie naruszały prawo konkurencji.

UOKiK zdecydował, że ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia żużlowców startujących w polskich ligach stanowiło naruszenie prawa konkurencji. Oznacza to, że Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa zostaną ukarane wysokimi grzywnami.

Maksymalne wynagrodzenia niezgodne z prawem

UOKiK wyjaśnił, że chodzi o regulamin rozgrywek żużlowych, który został opracowany przez PZM we współpracy z Ekstraligą Żużlową i obowiązywał od rozgrywek w 2014 roku. Wprowadzone wówczas regulacje uniemożliwiały polskim klubom żużlowym oferować zawodnikom wynagrodzenia powyżej określonej z góry kwoty.

Kluby żużlowe walczą o jak najwyższe miejsce w lidze. Wiąże się z tym również konkurencja w wymiarze komercyjnym. Im lepsza pozycja w rozgrywkach, tym większe prawdopodobieństwo pozyskania sponsorów, podpisania kontraktów reklamowych, a także wyższa sprzedaż biletów. Dlatego zespoły starają się pozyskać zawodników o największych umiejętnościach, którzy umocnią ich pozycję na rynku. Odgórne ustalenie maksymalnych wynagrodzeń ograniczyło konkurencję pomiędzy klubami. Nie mogły one swobodnie rywalizować o jak najlepszych żużlowców, nawet jeśli były w stanie zaproponować im wyższe zarobki

– wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z uwagi na fakt, że polskie rozgrywki żużlowe są uważane za jedne z najlepszych na świecie, to regulamin obowiązujący w naszym kraju mógł mieć też wpływ na sytuację zawodników z innych krajów. W efekcie, porozumienie PZM i Ekstraligi oznaczało również naruszenie unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji.

Prezes UOKiK zdecydował, że PZM i Ekstraliga Żużlowa za złamanie przepisów o konkurencji będą musiały zapłacić grzywnę. W przypadku PZM będzie to 2,9 mln złotych, a Ekstraligi Żużlowej – 2,3 mln zł. Z uwagi na fakt, że decyzja nie jest prawomocna, ukarane podmioty mogą się od niej odwołać.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.
2 MIN CZYTANIA

Europa już nie będzie ziemią obiecaną dla piłkarzy

Kolejni czołowi piłkarze europejskich klubów decydują się na kontynuowanie swoich karier na innych kontynentach, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe kontrakty niż w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Prywatyzacja klubu sportowego? Zdecydowana większość na TAK

Biorący udział w e-referendum jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieli się za sprzedażą słynnego klubu sportowego ze Śląska prywatnemu inwestorowi.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA