fbpx
piątek, 17 stycznia, 2025
Strona głównaSportEkstraliga Żużlowa i PZM ukarane przez UOKiK

Ekstraliga Żużlowa i PZM ukarane przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa wspólnie naruszały prawo konkurencji.

UOKiK zdecydował, że ustalanie maksymalnych stawek wynagrodzenia żużlowców startujących w polskich ligach stanowiło naruszenie prawa konkurencji. Oznacza to, że Polski Związek Motorowy i Ekstraliga Żużlowa zostaną ukarane wysokimi grzywnami.

Maksymalne wynagrodzenia niezgodne z prawem

UOKiK wyjaśnił, że chodzi o regulamin rozgrywek żużlowych, który został opracowany przez PZM we współpracy z Ekstraligą Żużlową i obowiązywał od rozgrywek w 2014 roku. Wprowadzone wówczas regulacje uniemożliwiały polskim klubom żużlowym oferować zawodnikom wynagrodzenia powyżej określonej z góry kwoty.

Kluby żużlowe walczą o jak najwyższe miejsce w lidze. Wiąże się z tym również konkurencja w wymiarze komercyjnym. Im lepsza pozycja w rozgrywkach, tym większe prawdopodobieństwo pozyskania sponsorów, podpisania kontraktów reklamowych, a także wyższa sprzedaż biletów. Dlatego zespoły starają się pozyskać zawodników o największych umiejętnościach, którzy umocnią ich pozycję na rynku. Odgórne ustalenie maksymalnych wynagrodzeń ograniczyło konkurencję pomiędzy klubami. Nie mogły one swobodnie rywalizować o jak najlepszych żużlowców, nawet jeśli były w stanie zaproponować im wyższe zarobki

– wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z uwagi na fakt, że polskie rozgrywki żużlowe są uważane za jedne z najlepszych na świecie, to regulamin obowiązujący w naszym kraju mógł mieć też wpływ na sytuację zawodników z innych krajów. W efekcie, porozumienie PZM i Ekstraligi oznaczało również naruszenie unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji.

Prezes UOKiK zdecydował, że PZM i Ekstraliga Żużlowa za złamanie przepisów o konkurencji będą musiały zapłacić grzywnę. W przypadku PZM będzie to 2,9 mln złotych, a Ekstraligi Żużlowej – 2,3 mln zł. Z uwagi na fakt, że decyzja nie jest prawomocna, ukarane podmioty mogą się od niej odwołać.

Źródło: UOKiK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA