fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu

Elektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu

Budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju to duża szansa dla całej polskiej gospodarki – ocenia w podcaście ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem Adama Juszczaka z PIE budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki. Poza tym energetyka jądrowa w naszym kraju pozytywnie wpłynie na zatrudnienie.

– Łączna kreacja miejsc pracy bezpośrednia, pośrednia i indukowana w Polsce może wynieść średniorocznie ok. 30 tys. w całym cyklu życia elektrowni – ocenił ekspert PIE.

Poza tym Adam Juszczak uważa, że powstanie elektrowni jądrowej w naszym kraju to ogólnie „duża szansa dla polskiego biznesu”, ponieważ ponad połowa inwestycji realizowanych ma być z pomocą polskich przedsiębiorstw. Zdaniem analityka PIE mowa tutaj o kontraktach przekraczających kwotę 100 mld zł. Ekspert wyjaśnił, że umowy przy inwestycjach jądrowych wiążą się z licznymi korzyściami, bo zwykle są to długoterminowe zlecenia trwające nawet pięć lat. Do tego, dla firm działających w sektorze jądrowym otwierają się nowe perspektywy współpracy z najbardziej wymagającymi sektorami, jak lotnictwo lub gałąź kosmiczna.

Zgodnie z planem w Polsce ma zostać wykorzystany reaktor lekkowodny ciśnieniowy AP 1000, którego moc termiczna wyniesie 3,4 GWt. Da to blok o mocy elektrycznej ok. 1,1-1,2 GWe. Według Juszczaka sześć reaktorów AP 1000 może zaspokoić do 30 proc. dzisiejszego zapotrzebowania na prąd w Polsce i do 25 proc. zapotrzebowania prognozowanego na 2043 r. Poza tym amerykańska firma Westinghouse chce zbudować w Polsce centrum inżynieryjne i zaopatrzeniowe, które umożliwi nam eksportowanie rozwiązań jądrowych dla innych projektów USA w regionie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA