fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaElektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu

Elektrownia jądrowa szansą dla polskiego biznesu

Budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju to duża szansa dla całej polskiej gospodarki – ocenia w podcaście ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zdaniem Adama Juszczaka z PIE budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki. Poza tym energetyka jądrowa w naszym kraju pozytywnie wpłynie na zatrudnienie.

– Łączna kreacja miejsc pracy bezpośrednia, pośrednia i indukowana w Polsce może wynieść średniorocznie ok. 30 tys. w całym cyklu życia elektrowni – ocenił ekspert PIE.

Poza tym Adam Juszczak uważa, że powstanie elektrowni jądrowej w naszym kraju to ogólnie „duża szansa dla polskiego biznesu”, ponieważ ponad połowa inwestycji realizowanych ma być z pomocą polskich przedsiębiorstw. Zdaniem analityka PIE mowa tutaj o kontraktach przekraczających kwotę 100 mld zł. Ekspert wyjaśnił, że umowy przy inwestycjach jądrowych wiążą się z licznymi korzyściami, bo zwykle są to długoterminowe zlecenia trwające nawet pięć lat. Do tego, dla firm działających w sektorze jądrowym otwierają się nowe perspektywy współpracy z najbardziej wymagającymi sektorami, jak lotnictwo lub gałąź kosmiczna.

Zgodnie z planem w Polsce ma zostać wykorzystany reaktor lekkowodny ciśnieniowy AP 1000, którego moc termiczna wyniesie 3,4 GWt. Da to blok o mocy elektrycznej ok. 1,1-1,2 GWe. Według Juszczaka sześć reaktorów AP 1000 może zaspokoić do 30 proc. dzisiejszego zapotrzebowania na prąd w Polsce i do 25 proc. zapotrzebowania prognozowanego na 2043 r. Poza tym amerykańska firma Westinghouse chce zbudować w Polsce centrum inżynieryjne i zaopatrzeniowe, które umożliwi nam eksportowanie rozwiązań jądrowych dla innych projektów USA w regionie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA