fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaElektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Elektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Przeznaczona do zamknięcia elektrownia w Kostaryce znalazła sposób na przetrwanie, przeznaczając swoje moce na wydobycie bitcoinów.

Elektrownia w San Pedro de Poás znajduje się w miejscu otoczonym plantacjami kawy, trzciny cukrowej i lasami. Funkcjonowała od trzydziestu lat. W czasie pandemii znacząco spadł popyt na energię, dlatego rząd wstrzymał zakupy od tej siłowni.

Szukając nowych pomysłów na wykorzystanie posiadanych mocy jej właściciele zdecydowali się na użycie posiadanych zasobów do wydobywania bitcoinów. Zainwestowali pół miliona dolarów w 650 maszyn, które pracują non-stop dzięki stałemu źródłu energii.

Kostaryka nie posiada prawnego uregulowania statusu kryptowalut. Jednak Bank Centralny przyznaje, że stara się stworzyć przyjazne środowisko dla innowacji technologicznych. Leżący niedaleko Salwador, we wrześniu 2021 roku jako pierwszy na świecie uznał bitcoina za prawny środek płatniczy.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA