fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Elektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Przeznaczona do zamknięcia elektrownia w Kostaryce znalazła sposób na przetrwanie, przeznaczając swoje moce na wydobycie bitcoinów.

Elektrownia w San Pedro de Poás znajduje się w miejscu otoczonym plantacjami kawy, trzciny cukrowej i lasami. Funkcjonowała od trzydziestu lat. W czasie pandemii znacząco spadł popyt na energię, dlatego rząd wstrzymał zakupy od tej siłowni.

Szukając nowych pomysłów na wykorzystanie posiadanych mocy jej właściciele zdecydowali się na użycie posiadanych zasobów do wydobywania bitcoinów. Zainwestowali pół miliona dolarów w 650 maszyn, które pracują non-stop dzięki stałemu źródłu energii.

Kostaryka nie posiada prawnego uregulowania statusu kryptowalut. Jednak Bank Centralny przyznaje, że stara się stworzyć przyjazne środowisko dla innowacji technologicznych. Leżący niedaleko Salwador, we wrześniu 2021 roku jako pierwszy na świecie uznał bitcoina za prawny środek płatniczy.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA