fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Elektrownia wodna kopie… bitcoiny!

Przeznaczona do zamknięcia elektrownia w Kostaryce znalazła sposób na przetrwanie, przeznaczając swoje moce na wydobycie bitcoinów.

Elektrownia w San Pedro de Poás znajduje się w miejscu otoczonym plantacjami kawy, trzciny cukrowej i lasami. Funkcjonowała od trzydziestu lat. W czasie pandemii znacząco spadł popyt na energię, dlatego rząd wstrzymał zakupy od tej siłowni.

Szukając nowych pomysłów na wykorzystanie posiadanych mocy jej właściciele zdecydowali się na użycie posiadanych zasobów do wydobywania bitcoinów. Zainwestowali pół miliona dolarów w 650 maszyn, które pracują non-stop dzięki stałemu źródłu energii.

Kostaryka nie posiada prawnego uregulowania statusu kryptowalut. Jednak Bank Centralny przyznaje, że stara się stworzyć przyjazne środowisko dla innowacji technologicznych. Leżący niedaleko Salwador, we wrześniu 2021 roku jako pierwszy na świecie uznał bitcoina za prawny środek płatniczy.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA