fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownię atomową wybudujemy za amerykańską pożyczkę

Elektrownię atomową wybudujemy za amerykańską pożyczkę

Szefowie poszczególnych resortów polskiego rządu przedstawiają różne opcje sfinansowania budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że nie planują obecnie wprowadzenia nowych podatków, z których środki miałyby zostać przeznaczone na budowę elektrowni. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśla, że zgodnie z obecnymi założeniami fundusze na ten cel będą pochodziły z pieniędzy, które trafią do krajowego budżetu z już funkcjonujących danin.

Minister rozwoju Waldemar Buda dodał, że Warszawa ma już gwarancje kredytowe od partnerów wykonawcy projektu – firmy Westinghouse. Dotyczą one możliwości udzielenia naszemu krajowi pożyczek na kwotę 17 miliardów dolarów. Buda przytacza też analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który szacuje, iż 70 procent prac niezbędnych do realizacji w pobliżu elektrowni atomowej będzie realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Jego zdaniem można tu też sięgnąć po unijne środki przeznaczone w kolejnej perspektywie finansowej na badania i rozwój.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że trwają już rozmowy z funduszami inwestycyjnymi, które zapewnią kapitał na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

Pierwszy blok inwestycji ma być gotowy w 2033 roku.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA