fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaEnergetykaElektrownie jądrowe przyszłością Polski. Pierwsza już w tej dekadzie?

Elektrownie jądrowe przyszłością Polski. Pierwsza już w tej dekadzie?

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej wezwał do przyspieszenia budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego energetyka jądrowa to przyszłość Polski. W jego opinii budowa wielkoskalowych siłowni jądrowych wspartych OZE i gazem jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

– Sytuacja wojny pokazała, że cała polityka ugłaskiwania Rosji przez Niemcy i stawiania na gaz, który przez wiele lat napędzał niemiecką gospodarkę, bo był kupowany tanio, przez co gospodarka niemiecka była konkurencyjna, była złą drogą – powiedział Wojciech Dąbrowski. – Branża energetyczna wielokrotnie wskazywała, że to jest droga donikąd. Z gorzką satysfakcją muszę przyznać, że nasze przewidywania się sprawdziły.

Wojciech Dąbrowski podkreślił, że po wybudowaniu wielkoskalowych siłowni jądrowych należałoby wesprzeć Polskę odnawialnymi źródłami energii oraz częściowo gazem, choć nie powinien być to surowiec sprowadzany z Rosji. W jego opinii jest to bardzo niestabilny kierunek.

– Dzisiaj powinniśmy zintensyfikować swoje prace, aby przyspieszyć budowę elektrowni atomowej, bo tylko one w konsekwencji mogą zastąpić elektrownie opalane węglem – wskazał prezes Wojciech Dąbrowski.

Zgodnie z planem pierwsza elektrownia jądrowa w naszym kraju ma zacząć działać jeszcze w tej dekadzie. W 2029 r. rozpocznie pracę pierwszy z reaktorów nuklearnych z projektu realizowanego przez KGHM we współpracy z amerykańską firmą NuScale.

Kolejny krok KGHM w stronę atomu

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA