Najbogatszy człowiek świata Elon Musk został pierwszym obcokrajowcem, który napisał tekst dla magazynu „China Wangxin” wydawanego przez chińską agencję rządową, która nadzoruje cenzurę internetu. Musk przedstawił w nim swoje plany dotyczące kolonii na Marsie i robotów Tesli w milionach domów.

Elon Musk (Fot. Pixabay)

„Cieszę się, że mogę podzielić się z moimi chińskimi przyjaciółmi niektórymi moimi przemyśleniami na temat wizji technologii i ludzkości” – napisał Musk. „Zapraszam również więcej podobnie myślących chińskich partnerów do przyłączenia się do nas w odkrywaniu czystej energii, sztucznej inteligencji, współpracy człowiek-maszyna i eksploracji kosmosu, aby stworzyć przyszłość, na którą warto czekać”.

Pochwalił także „niesamowity” postęp gospodarczy kraju, ale nie skrytykował chińskich drakońskich lockdownów antycovidowych, mimo że podobne ograniczenia wprowadzane w Stanach Zjednoczonych określał  jako „faszystowskie”.

Musk prowadzi liczne interesy powiązane z Chinami. Największym jest fabryka Tesli pod Szanghajem, która w niedzielę świętowała wyprodukowanie milionowego samochodu.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni nadzoruje cenzurę internetu. Agencja posiada również udziały w największych chińskich podmiotach technologicznych, takich jak np. TikTok, czy sieć społecznościowa Weibo (chiński Twitter). Wydawany przez agencję magazyn „China Wangxin” publikuje zazwyczaj teksty chińskich urzędników państwowych i kadry kierowniczej firm państwowych.

Według komentatorów działania Muska mogą wprowadzić go na kurs kolizyjny z amerykańskim rządem, szczególnie w kontekście zaostrzających się relacji amerykańsko- chińskich.

New York Post, KR

Poprzedni artykułRosną zatory płatnicze
Następny artykułPremierka z literatką Finlandii