fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeElon Musk pisze „do chińskich przyjaciół” w rządowej gazecie

Elon Musk pisze „do chińskich przyjaciół” w rządowej gazecie

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk został pierwszym obcokrajowcem, który napisał tekst dla magazynu „China Wangxin” wydawanego przez chińską agencję rządową, która nadzoruje cenzurę internetu. Musk przedstawił w nim swoje plany dotyczące kolonii na Marsie i robotów Tesli w milionach domów.

„Cieszę się, że mogę podzielić się z moimi chińskimi przyjaciółmi niektórymi moimi przemyśleniami na temat wizji technologii i ludzkości” – napisał Musk. „Zapraszam również więcej podobnie myślących chińskich partnerów do przyłączenia się do nas w odkrywaniu czystej energii, sztucznej inteligencji, współpracy człowiek-maszyna i eksploracji kosmosu, aby stworzyć przyszłość, na którą warto czekać”.

Pochwalił także „niesamowity” postęp gospodarczy kraju, ale nie skrytykował chińskich drakońskich lockdownów antycovidowych, mimo że podobne ograniczenia wprowadzane w Stanach Zjednoczonych określał  jako „faszystowskie”.

Musk prowadzi liczne interesy powiązane z Chinami. Największym jest fabryka Tesli pod Szanghajem, która w niedzielę świętowała wyprodukowanie milionowego samochodu.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni nadzoruje cenzurę internetu. Agencja posiada również udziały w największych chińskich podmiotach technologicznych, takich jak np. TikTok, czy sieć społecznościowa Weibo (chiński Twitter). Wydawany przez agencję magazyn „China Wangxin” publikuje zazwyczaj teksty chińskich urzędników państwowych i kadry kierowniczej firm państwowych.

Według komentatorów działania Muska mogą wprowadzić go na kurs kolizyjny z amerykańskim rządem, szczególnie w kontekście zaostrzających się relacji amerykańsko- chińskich.

New York Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA